Європа передбачає нову газову війну між Києвом та Москвою

14:20, 17 липня 2009

Єврокомісія вимагає від країн Євросоюзу гарантувати забезпечення населення і підприємств паливом на 60 днів у разі кризи з постачаннями газу. Про це повідомив єврокомісар з питань енергетики Андріс Пібалгс, представляючи екстрений план, - інформує "Німецька хвиля".

Пібалгс не виключає, що нова газова криза може початися вже в серпні. Саме тому Єврокомісія нині намагається вжити всіх заходів щоб запобігти їй.

Єврокомісія вимагає ширших повноважень на випадок оголошення енергетичного надзвичайного стану. Крім того, надзвичайний стан має оголошуватися у разі скорочення постачань на 10%, замість 20%, як було раніше. У разі надзвичайного стану в одній з країн ЄС, інші країни мають допомогти їй з пальним.

Водночас, єврокомісар виключив приєднання України і інших держав-транзитерів до газової моніторингової групи ЄС, яка збирається у разі виникнення екстрених ситуацій.

"Ми останнім часом і так запрошували наших українських і російських колег практично кожного місяця. І якщо буде потреба, ми скличемо знову координаційну групу 11 серпня, і ми знову запросимо на неї українських і російських колег", - сказав він.

У числі інших антикризових заходів Єврокомісія зажадає від країн-членів ЄС повідомляти про деталі всіх газових угод з третіми країнами, перед усім з Росією, для вироблення єдиної позиції на переговорах з країнами - не членами Євросоюзу, відзначив Пібалгс.

За його словами, директива щодо екстрених заходів у разі газової кризи ще повинна пройти затвердження на зустрічі міністрів енергетики країн ЄС і дістати схвалення Європарламенту.

Нагадаємо, в січні цього року "Газпром" припиняв постачання газу до Європи через Україну через розбіжності з Києвом у ціні газу на 2009 рік. Припинення постачань тривало 21 день і спровокувало перебої в забезпеченні газом комунальної енергетики у низці країн Східної і Західної Європи.

Російські політики неодноразово заявляли про загрозу повторення січневої кризи через нібито недостатній обсяг газу в українських підземних сховищах. За даними українського Кабміну, на початок липня цього року в ПГС було закачано 20 млрд кубометрів газу. На думку фахівців галузі і експертів, це достатньо для забезпечення стабільного транзиту російського газу в країни ЄС.