Європарламент пов’язав скасування санкцій проти Росії з поверненням Криму Україні

13:32, 4 лютого 2016

Європарламент ухвалив у четвер, 4 лютого, на пленарній сесії в Страсбурзі резолюцію, в якій пов'язав зняття з Росії санкцій ЄС з відновленням контролю України над Кримом.

Асамблея ЄС «знову підтверджує рішучу прихильність суверенітету і територіальній цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів і її вільному і суверенному вибору йти європейським шляхом», – йдеться в резолюції, яку цитує «Інтерфакс-Україна».

Депутати нагадали, що країни ЄС продовжать політику невизнання «анексії Криму».

«Відновлення контролю України над півостровом є однією з умов, необхідних для відновлення відносин співробітництва з Російською Федерацією, в тому числі призупинення відповідних санкцій», – наголошується в резолюції.

Європарламент засудив також порушення прав людини в Криму, насамперед – кримських татар, «жорсткі обмеження свободи вираження думок, асоціацій і мирних зборів» на території Криму.

Росія «несе відповідальність за безпеку всього населення, дотримання прав людини, культурних і релігійних прав корінних татар та інших меншин Криму, за підтримку правопорядку в Криму».

У зв'язку з цим парламентарії закликали російську владу в Криму ефективно і неупереджено розслідувати всі випадки порушення прав людини, в тому числі зникнення людей і застосування тортур, а також надавати безперешкодний доступ до Криму представникам міжнародних організацій та незалежних експертів ОБСЄ, ООН, Ради Європи, а також будь-яких правозахисних організацій і ЗМІ.

Також євродепутати позитивно оцінили візит до Криму спецпредставника генсека Ради Європи і очікують на його оцінку ситуації та висновки.

Вони підтвердили підтримку заборони імпорту з Криму в ЄС товарів без українського сертифіката походження, а також обмежень експорту в Крим окремих видів товарів і технологій, інвестицій, торгівлі та послуг, закликали Раду ЄС продовжувати санкції «до повної реінтеграції Криму в правову систему України».

Європарламент також засудив «мілітаризацію Кримського півострова», а також «загрози Росії розмістити в Криму ядерну зброю».

Нагадаємо, після анексії Криму Росією на півострові стали частими випадки, коли безслідно зникають кримські татари. Так, нещодавно повідомлялося, що в Сімферополі зникла 16-річна кримськотатарська дівчина. Також у січні в Криму безвісти зник кримський татарин Ернест Аблязімов, а в грудні 2015 року в Керчі зникли ще двоє чоловіків: Руслан Ганієв і його друг Арлен Терехов.

Також на окупованому Росією півострові з моменту окупації безслідно зникли кілька кримських татар: Сейран Зінедін (зник 30 травня 2014), Іслям Джеппаров і Джавдет Іслямов (зникли 27 вересня 2014), Ескендер Апселямов (зник 3 жовтня 2014).

Слідчий комітет у Криму порушив за фактами цих зникнень низку кримінальних справ, однак про місцезнаходження зниклих людей досі нічого невідомо. Справи порушені за статтями про вбивство або викрадення.

Прокуратура АРК при Генпрокуратурі України розслідує 30 кримінальних справ за фактами викрадення людей у Криму. У прокуратурі заявили, що обробили дані депутата Мустафи Джемілєва про зникнення в Криму 20 кримських татар.