Європарламент вкотре закликав російську владу розкрити резонансні вбивства правозахисників і журналістів, підкріпити слова президента про верховенство закону реальними справами, попереджаючи про неможливість модернізації в умовах беззаконня та корупції.
"Деякі судові розгляди в Росії останніх років змусили засумніватися в незалежності та неупередженості судів", йдеться у резолюції "Про верховенство закону в Росії", за яку проголосували депутати Європарламенту, - інформує ВВС Росії.
У резолюції, яка має рекомендаційний, юридично не зобов'язуючий характер, критикується друга справа ЮКОСа, відсутність видимих результатів у розслідуванні гучних злочинів, а також висловлюється занепокоєння з приводу розгону мирних акцій опозиціонерів і гонінь на правозахисників і критиків влади.
"Росія все далі "втікає" від власної конституції, обмежує можливості, свободи і права своїх громадян", - сказала в інтерв'ю Бі-Бі-Сі один з ініціаторів цієї резолюції, член європарламенту з Естонії Крістіна Ойланд.
"У нас на очах в Єгипті, Тунісі та деяких інших країнах розгортаються революційні події. Ми сподіваємося, що в Росії вони не знадобляться, і в її політичній еліті запанує реалістичне, прагматичне мислення", - вважає вона.
Депутати нагадують, що Росія, як член Ради Європи з 1996 року, повинна дотримуватися і захищати права людини, залишаючись вірною демократичним принципам, і закликають російську владу прислухатися до рішень Європейського суду з прав людини і не допускати порушення прав людини в майбутньому.
Євродепутати критикують вирок у другій справі Михайла Ходорковського і Платона Лебедєва, і висловлюють невдоволення відсутністю результатів розслідування гучних вбивств останніх років.
У документі згадуються гучні вбивства Наталії Естемірової, Станіслава Маркелова і Анастасії Бабурової, Анни Політковської та загибель Сергія Магнітського.
У резолюції нагадується про арешти Бориса Нємцова та інших учасників мітингу на Тріумфальній площі в останній день минулого року і про кримінальні переслідування голови правозахисного центру "Меморіал" Олега Орлова.
Депутати закликають Росію і Євросоюз включити пункт про дотримання прав людини в нову базову угоду про партнерство, і в майбутньому залучати до обговорення ситуації з правами людини російських міністра юстиції, міністрів внутрішніх і закордонних справ, а також представників Європарламенту.
На закінчення в резолюції йдеться, що дотримання прав людини в Росії поліпшить імідж країни в очах світового співтовариства і особливо зміцнить відносини з Європою.
Російська влада традиційно негативно реагує на подібну критику західних політиків та правозахисників.
Так, у грудні минулого року, Росія розцінила пропозицію Європарламенту до країн ЄС ввести санкції проти російських чиновників, причетних до справи Магнітського, як "підбурювання до втручання у внутрішні справи країни".