«Євро-патруль»: Столичним чиновникам є чого повчитися у львівських

15:00, 27 квітня 2012

Громадська кампанія «Євро-патруль» тестує приймаючі міста на предмет комфортності для туристів. Сьогодні, 27 квітня, вони інспектують Львів.

«Як ми і сподівалися, Львів найкраще підготовлений до приїзду туристів. Столичним чиновникам є чого повчитися у львівських», - заявив активіст «Євро-патруля» Микола Воробйов. Львову поставили четвірку за підготовку, тоді як іншим містам лише трійки.

«Євро-патруль» проінспектував залізничний вокзал. Одним із головних недоліків назвали велику кількість безхатченків. «Їх ввечері пускають погрітися у безкоштовний зал очікування, а основний пасажиропотік - у платний зал. Туристи заходять у безкоштовний зал, бачать те страхіття і готові платити 4 грн за годину. Ми бачили багато туристів, які без розмов, лише побачивши все це, відразу пішли у платний зал», - розповів активіст громадської кампанії «Євро-патруль» В'ячеслав Коновалов.

Він наголосив, що у всіх рекламах Львів позиціонують як один із центрів, який спеціалізується на фірмових кафе, кулінарії, але з вигляду вокзалу цього не скажеш. «Тут або генделики, або кіоски з пиріжками, де ціни ще вищі, ніж у Києві. В Харкові, наприклад, є піцерії», - додав В'ячеслав Коновалов.

Також проблемою вокзалу є паркування. Година коштує 3 грн , 2 години – 6 грн і так далі, але залишити машину на добу вам обійдеться у 12 грн. Ще активістів здивував напис на паркінгу, що за безпеку автомобіля ніхто не відповідає. «Тоді можна просто поставити автомобіль і нічого не платити, бо за безпеку теж ніхто не відповідає», - сказав він.

За його словами, дуже важко знайти на вокзалі душ, бо немає ніяких вказівників. Вартість душу 20 грн, а в Харкові, наприклад, 13.50 грн.

Один із основних плюсів Львова – це доступність вокзалу для інвалідів, адже вокзал оснащений пандусами. « Але якщо інвалід один, без супроводу, він може викликати працівника залізниці, але як саме… такої інформації ми не знайшли. Також він може сам пройти на будь-який перон, крім першого. Виявляється, біля медпункту є ліфт, на якому можна піднятися, але його теж треба пошукати», - розповівВ'ячеслав Коновалов.

За його словами, приємно здивували таблички англійською мовою на зупинці трамваю, де вказано, як проїхати до центру, на якій зупинці виходити. Як розповів Микола Воробйов, у Києві взагалі немає таких табличок іноземною мовою.

Роботу нового терміналу львівського аеропорту  «Євро-патруль» не зміг проінспектувати, бо вони поки що обслуговують тільки два рейси і працюють із 16.00. «На стадіоні у вас та ж сама проблема, що і в Києві та Харкові, де територію навколо стадіону не можуть впорядкувати більше року», - зазначив В’ячеслав Коновалов.