Європейські ринки майже повністю закриті для українського м’яса і молока, - експерт Світлана Таран

16:00, 6 лютого 2008

"Найбільш відчутний позитив від вступу до СОТ - для вітчизняних експортерів. Вони отримують гарантований доступ на ринки 152 країн, що є членами СОТ. Наші торгівельні партнери з СОТ не зможуть тепер в односторонньому порядку застосовувати до України різні дискримінаційні заходи: квоти, антидемпінгові мита, розслідування. До цього часто було так, що ці заходи вживалися не у відповідності до норм СОТ, а лише з метою захисту власних товаровиробників", - заявила сьогодні, 6 лютого, у коментарі ZAXID.NET експерт Центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна Світлана Таран.

Ситуація зміниться і на внутрішньому українському ринку. "Більшість імпортних тарифів на сировину, комплектуючі, складові для промвиробництва в України уже приведені до норм СОТ. Тому тут зміни будуть не відчутні, - вважає С. Таран. - Тим часом деякі наші мита перевищують наші зобов’язання в СОТ, їх доведеться зменшити. Це стосується сільськогосподарської продукції: м’яса, молока, цукру, а також автомобілів та високотехнологічної продукції".

За словами експерта, це призведе у короткотерміновій перспективі до збільшення конкуренції на українському ринку з боку імпортних товарів: "Неефективним підприємствам буде важко, частина з них буде змушена вийти з ринку. Залишаться лише потужні підприємства, які враховуючи перспективу прийняття України до СОТ, уже модернізували свої виробництва".

На думку С. Таран, болісно проходитиме зниження імпортних мит на цукор та автомобілі. "Цукрова галузь у нас зовсім не реформована. Її всіляко захищали високими митами, однак це не дуже ефективно. Адже "сірий" імпорт великий, і наші виробники відчували з його боку значну конкуренцію, - зазначила експерт. - Тому зменшення офіційного мита може послабити "сірий" імпорт. Звісно, за умови, поглиблення реформи Держмитслужби як системи".

Позитиви від збільшення імпорту, за словами експерта, матимуть самі споживачі. "Це більший асортимент продукції, вирівнювання цін. Це навіть може стати елементом стримування росту інфляції", - сказала С.Таран.

Що ж до перспектив виходу на експорт сільгосппродукції, то вони - малоймовірні. "Національні стандарти якості та вимоги безпеки не гармонізовані із європейськими. Європейські ринки майже повністю закриті для українського м’яса і молока, оскільки вони не мають сертифікатів ISO", - зазначила фахівець.

Експерт резюмувала, що усі ці проблеми мають вирішуватися не лише на рівні підприємств, але й на рівні держави. "СОТ дає можливості, але не гарантує зростання експортного потенціалу України. Уряд, хоч він і мав займатися цим до вступу в СОТ, має зараз скласти якісну Стратегію збільшення експортного потенціалу України".

Довiдка ZAXID.NET

Вчора, 5 лютого, у Швейцарії Україну прийняли до Світової організації торгівлі (СОТ).