Єврорегіон Карпати – Україна: з чим йдемо у 2021 рік

11:54, 30 грудня 2020

Якщо обрати лише одне слово, яке би охарактеризувало результати діяльності Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» у 2020 році, зупинюся на слові довіра. Бо для нас в асоціації самоврядних органів чотирьох карпатських областей, об'єднаних ідеєю гуртування задля впровадження системних змін у гірських громадах, рік, що минає, показав, що ідея #спільно_для_розвитку_Карпат є не лише красивим гаслом.

Адже незважаючи на локдауни, закриті кордони, неможливість реалізації публічних заходів в офлайн форматі, перед- і післявиборчу турбулентність, можемо говорити про те, що спільно нам вдалося зміцнити довіру наших членів, партнерів і донорів, зокрема:

– ми не тільки продовжили реалізацію наших грантових програм в Карпатах, збільшили кількість успішно втілених громадами карпатських ініціатив у 2020 році на 84, але і змогли переконати нові каденції обласних депутатів у необхідності продовження програми у 2021 році. Як «подарунок під ялинку» отримали ще й результати конкурсу секторальної підтримки регіонального розвитку – ще один показних ДОВІРИ до наших ідей з боку Мінрегіону – тож у рамках одного з проектів-переможців матимемо і підтримку конкурсу ініціатив карпатських громад з державного бюджету;

– успішно втілені проекти в громадах, які отримали фінансову підтримку від Асоціації «Єврорегіон Карпати - Україна» притягують до нашої організації нових членів. Так, у післявиборчий період до наших рядів долучилося 7 нових членів - органів місцевого самоврядування із Закарпаття, Івано-Франківщини і Львівщини;

– ми продовжили співпрацю на осі Схід-Захід, залучивши до реалізації 24 фінансованих Асоціацією проектів освітніх, культурних та медійних обмінів крім Львівщини і Луганщини також і Донецьку область, а ще диверсифікували напрямки співробітництва - тепер додалася співпраця на рівні природоохоронних територій та тема трансформації вугільних регіонів;

– ми не лише продовжили реалізацію (а в деяких випадках завершили) 14 транскордонних проектів, втілюючи інфраструктурні компоненти (скажімо, дорога в смт. Нижанковичі, що веде до планованого пункту пуску через державний кордон, реставрація вежі монастиря в Підкамені), у новому – онлайн-форматі, зміцнюючи транскордонну співпрацю з польськими партнерами, отримали чергові транші на втілення наших ініціатив, але і стали переможцями двох нових проектів, що свідчить про довіру з боку наших ключових європейських донорів;

– ми стартували з новою ініціативою – підтримки локальних виробників у рамках платформи Made in Karpaty, і у перший рік цю ідею фінансово підтримав Міжнародний фонд «Відродження», а з наступного року матимемо змогу продовжувати завдяки спільному з Мінрегіоном проекту за кошти державного бюджету. Тож працюємо над вибудовуванням взаємних принципів довіри у співпраці з новою для нас аудиторією - підприємцями гірських територій.

До чого довіри забракло? До окремого рядка у Державному бюджеті на підтримку Програми розвитку гірських територій Українських Карпат. Отже, у 2021 році будемо ще більше працювати з депутатським корпусом Верховної Ради України, з урядовцями, представниками обласних державних адміністрацій, щоб спільно зрушити і цю скалу. І безперечно, продовжимо на ділі доводити, як ініціативи на місцях за підтримки обласних і місцевих бюджетів та грантових програм змінюють обличчя гірських громад, адже такі зміни – найкращий «адвокат» просування ідеї прямої державної підтримки розвитку гірських територій.

У нашому активі – сила об’єднаних спільною ідеєю самоврядних органів, довіра ключових органів виконавчої влади і донорських організацій, чітка візія руху вперед.
У 2021 рік йдемо з трьома програмами для громад, інституцій та підприємців, 21 проєктом для втілення, сильною мотивацією професійної команди та довірою партнерів і донорів. Переконана, така формула стане запорукою відчутного для гірських громад результату у наступному році!