Євросоюз планує ввести санкції щодо структур, пов'язаних з Росією і китаєм за злочини в кіберпросторі. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на дипломатів, знайомих з ситуацією.
За словами співрозмовників агентства, переговори щодо запропонованих заходів планують розпочати вже цього тижня. Перед переговорами на рівні урядів країн ЄС зазвичай відбуваються експертні дискусії, вони можуть продовжитися до двох місяців. Назви структур і суть проблем вони повідомити відмовилися.
Ці заходи можуть стати першим випадком застосування так званого режиму «кіберсанкцій» ЄС, який, зокрема, передбачає заборону на в'їзд і заморожування активів. Рішення про введення санкцій має бути одноголосно схвалене всіма 27 країнами союзу.
Про причетність Росії і Китаю до світової кіберзлочинності
Росію вже кілька років вважають лідером міжнародної кіберзлочинності. Як свідчать дані американського Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) та компанії McAfee, російські хакери є достатньо кваліфікованими, а російська влада через закони та правоохоронну систему заплющує на них очі.
Окрім фінансових махінацій, хакерів з РФ підозрюють у, зокрема, атаках на нафтовий комплекс у Саудівській Аравії, офіс WADA, військові об'єкти та МЗС Чехії, сайти адміністративних установ Канади, та Великої Британії. 2016 року також зазнав кібератаки Національний комітет Демократичної партії США.
Національний центр кібербезпеки Великої Британії (NCSC) вважає, що саме ГРУ РФ стоїть за більшістю хакерських угруповань, які організували кібератаки в різних країнах. Йдеться про об’єднання під назвами APT 28, Fancy Bear, Sofacy, Pawnstorm, Sednit, CyberCaliphate, «КіберБеркут», Voodoo Bear, BlackEnergy Actors, STRONTIUM, Tsar Team, Sandworm.
Зокрема, у жовтні 2017 року ГРУ запустило вірус BadRabbit, що став причиною перебоїв в роботі київського метро, аеропорту в Одесі, російського центрального банку і двох російських ЗМІ.
Щодо Китаю, то хакерів з цієї країни підозрюють у шпигунстві за урядами багатьох країн і масштабному промисловому шпигунстві на території США.