Євросоюз погрожує Росії перекрити "Південний потік"

12:18, 7 грудня 2013

Міністерство енергетики Росії отримало офіційний лист від Європейської комісії про необхідність перегляду договорів, укладених з країнами-транзитерами для будівництва газопроводу "Південний потік", повідомив заступник голови міністерства Анатолій Яновський.

Напередодні представники Єврокомісії заявили, що "Південний потік", який будує "Газпром", не має законних підстав для роботи в Європі: всі угоди з країнами, якими проходитиме труба, не мають юридичної сили, оскільки порушують законодавство Євросоюзу. Тепер Єврокомісія наполягає на необхідності їх переглянути, повідомляє ВВС-Україна.

Зокрема, представник єврокомісара з енергетики Гюнтера Етінгера Марлін Хольцнер наголосила, що недоліки підписаних угод пов'язані з третім енергетичним пакетом ЄС.

Цей пакет є збіркою норм щодо забезпечення конкуренції на європейському енергетичному ринку. Він, зокрема, передбачає обов'язкову вимогу про незалежне управління транспортною енергетичною інфраструктурою, такою як трубопроводи, які не можуть перебувати у власності енергоконцернів, що займаються видобутком і виробництвом енергоресурсів.

"Південний потік" не діятиме на території Європейського союзу, якщо не відповідатиме законам ЄС", – заявив представник енергетичного департаменту Єврокомісії Клаус-Дітер Борхардт.

Двосторонні угоди про будівництво та прокладання "Південного потоку" Росія уклала з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією, Хорватією та Австрією. Саме ці угоди Єврокомісія і визнала такими, що не відповідають законодавству ЄС.

Генеральний директор компанії "Газпром інвест" Михайло Левченков у відповідь заявив, що рішення ЄС не зможуть зупинити проект "Південний потік".

Міністр економічного розвитку Олексій Улюкаєв повідомив, що Росія готує позови до Євросоюзу проти обмежень, встановлених третім енергопакетом.

Нагадаємо, «Південний потік» – це російсько-італійський проект системи газопроводів, що має пройти дном Чорного моря в обхід України з Новоросійська в болгарський порт Варну і далі через Балканський півострів в Італію й Австрію.

Україна розглядає реалізацію Росією проекту «Південний потік» як проблему для української газотранспортної системи, але вживає заходи для можливого завантаження своєї ГТС каспійським газом.

Перед початком будівництва російське керівництво не приховувало, що однією з основних цілей реалізації "Південного потоку", а також "Північного потоку" – газопроводу через Балтику – є зниження залежності від України як країни-транзитера російського газу до Європи.