В українському МЗС заявляють, що останнім часом Євросоюз змінив свої підходи в ситуації з майбутнім підписанням угоди про асоціацію з Україною.
«З боку ЄС останнім часом на тлі активізації «російського чинника» ми бачимо певну зміну акцентів, а, можливо, й погляду щодо ситуації з підписанням угоди про асоціацію в ширшому контексті», – заявив директор департаменту з питань Євросоюзу МЗС України Всеволод Ченцов під час щорічної конференції «Української національної платформи», пише Радіо Свобода.
Представник МЗС згадав останні висловлювання керівництва ЄС щодо підтримки євроінтеграційних прагнень Києва, а також резолюцію Європарламенту у відповідь на дії Росії щодо країн «Східного партнерства». «На сьогодні ми можемо констатувати наявність політичної волі обох сторін стосовно підписання угоди про асоціацію під час Вільнюського саміту», – наголосив дипломат.
За словами Ченцова, українська сторона вже багато зробила на шляху до підписання угоди, й у зовнішньополітичному відомстві сподіваються на збереження цієї позитивної динаміки.
Нагадаємо, Україна і Європейський Союз планують підписати угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі у листопаді 2013 року. Янукович раніше зазначав, що підписання угоди про асоціацію не означає, що Київ буде протиставляти інтереси ЄС інтересам Євразійського союзу і Митного союзу.
Додамо, 5 вересня Рада прийняла рішення щодо п'яти законопроектів з євроінтеграційного пакету, необхідного для підписання Україною асоціації з ЄС.
Додамо, країни Митного союзу Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь) підтримали намір України стати спостерігачем у цій організації. Відповідний меморандум підписано 31 травня 2013 року в Мінську на засіданні глав урядів СНД за участю прем'єра Миколи Азарова.
Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв сказав, що у разі приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС Україна не зможе взяти на себе низку зобов'язань Митного союзу, тому що нормативні бази Євросоюзу і МС несумісні. Відтак вхід для України до Митного союзу буде закрито.
Європейський парламент 12 вересня схвалив резолюцію із закликом до Росії утриматися від тиску на країни «Східного партнерства», куди входить і Україна.