Євросуд ще розглядає справи щодо трагедії на Скнилові

11:25, 27 липня 2011

Європейський суд з прав людини досі розглядає справи щодо Скнилівської трагедії. Про це заявив голова ЛМГО «Скнилівська трагедія» Стефан Козак.

«За першою справою ми звернулись 2006 року, а за другою – 2008 року», – зазначив він у коментарі ZAXID.NET.

«Заява до Європейського суду – це єдиний правильний шлях, і ми ним скористались. Ми на суд впливу не маємо. Також я звернувся до Карпачової (Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова,– ред.) з проханням допомогти нам, вона нічого поки не відповіла. Європейський суд – це інстанція, яка не відповідає державі. Вона ратує за неупереджений розгляд справи», – наголосив Стефан Козак.

Він також розповів, що серед родичів загиблих 9 років тому під час Скнилівської трагедії «компенсації отримали всі, хто звернувся». Водночас, кількості отриманих компенсацій він не уточнив.

Разом з тим, він зазначив, що об 11:00 сьогодні розпочався реквієм пам’яті загиблих внаслідок авіакатастрофи, що сталася на військовому летовищі «Скнилів» у 2002 році.

«Інших заходів не буде. Сьогодні – лише молитва», – сказав Стефан Козак.

Як інформував ZAXID.NET, 27 липня 2002 року під час авіашоу на Скнилівському летовищі упав літак Су-27, вбивши 77 і поранивши понад 100 людей. Родичі жертв та постраждалі нарікають, що досі так і не отримали ані моральної, ані адекватної матеріальної допомоги.

Їм досі не дали статусу потерпілих, тобто ані пільг, ані допомоги від держави (крім одноразових компенсацій) вони не мають. При цьому багато з постраждалих потребують психологічної та фізичної реабілітації - 12 з тих, хто вижив, тепер інваліди, близько десятка мають серйозні проблеми з психікою.

У середньому кожному постраждалому в Скнилівській трагедії держава виплатила компенсацію у 55 тисяч гривень. Для порівняння: родичам 78 жертв катастрофи російського Ту-154 над Чорним морем в 2001 році Україна виплатила майже в 20 разів більше - по 200 тисяч доларів).

Також уникнули покарання винні в організації Скнилівського авіашоу. Нині відбуває покарання лише один член екіпажу - Володимир Топонар. Генерала-лейтенанта Сергія Онищенка і ще трьох генералів було виправдано 2008 року колегією суддів Військового апеляційного суду Центрального регіону. Більше того, нещодавно президент Віктор Янукович призначив Онищенка новим командувачем Повітряних сил.

Нагадаємо, Стефан Козак також коментував ZAXID.NET, що йому відомо про можливе перенесення пам’ятника жертвам Скнилівської трагедії з летовища з огляду на його розширення в межах підготовки до Євро-2012. «Мене офіційно з цього приводу ніхто не повідомляв. Просто я зустрічався з головним інженером Дирекції з будівництва об’єктів до Євро-2012 у м. Львові. Я виклав йому свою думку, він мені свою.  наразі думають».