Герой України, політик та історик Ігор Юхновський вважає, що поки будується Українська держава, мають право на життя різні політичні течії, в тому числі радикальні. Однак він шкодує, що так звані націоналістичні сили часто гучно використовують прізвища Бандери і Шухевича.
Про це він повідомив у інтерв’ю ZAXID.NET.
«На Заході якраз відбувається гіперболізація важливості ОУН, а на Сході – гіперболізація участі комуністів і так званих червоних партизанів у перемозі у цій війні. І одна, і друга не відповідають дійсності. Я сам був безпосереднім учасником цієї війни, і мені байдуже, що там історики говорять, бо я все це сам пережив. Ця гіперболізація виникає від недостатнього розуму», – запевнив Ігор Юхновський.
Він наголосив, що «насправді треба спокійно говорити про роль бандерівців в УПА, мельниківців в УПА, у пробудженні національної свідомості українців під час німецької окупації, тощо.
«Врешті, говорити про те, як об’єктивно могла виникнути дивізія СС «Галичина», але й говорити про те, що визвольна армія українська мала 200 тис. осіб, а в радянську армію було з Галичини і Волині мобілізовано більше 300 тис. осіб. І вони посприяли тому, що був розгромлений нацизм… Вклад Західної України, її роль у цій війні є дуже складними. Особливо Галичини. Це суперечливе становище, в якому опинилась Галичина в цій війні, треба чітко з’ясувати, щоб люди бачили обставини, в які народ потрапляв, як міг поводитися. Коли в Донеччині закидають галичанам, що вони створили дивізію СС «Галичина», то я хочу спитати, а звідки в Галичини міг бути патріотизм до Радянського Союзу, якщо вона за всю свою 400-літню історію лише два роки була під Радянський Союзом – від 1939 до 1941 рр., і ці роки були роками вивезення, масових арештів. Звідки могла виникнути любов до Радянського Союзу?», – сказав історик.
Ігор Юхновський також зазначив: «Свобода» є течією національно свідомих молодих людей, можливо, більш рішучих, порівняно з іншими. Буває ж така гнила українська інтелігенція, яка себе б’є в груди і каже: «Ми – українці», але дуже легко сприймає чужий порядок. А як щось стається не так, то дуже жаліє, навіть може зронити сльозу, але не буде битися».
Водночас на уточнення про те, що в «свободівці» часто все обмежується лише скандуваннями прізвищ Бандери і Шухевича, Юхновський сказав: «Я дуже шкодую, що воно так… Для них Бандера і Шухевич є якби єдиними провідниками. Для мене ж не тільки вони. Я поважаю і Шухевича, і Бандеру, і Мельника, і Бульбу-Боровця, і генерала Рибалко, і генерала Малиновського, і Черняховського, і Кирпоноса, і Кожедуба й інших. Бо вони всі боролися за Україну. Під час Другої світової війни дуже багато було яскравих українських діячів, їх всіх треба поважати».
Водночас, щодо судів над дегероїзацією Бандери і Шухевича, історик сказав: «Я б не хотів, щоб ми смакували те, що не повинно повернутися. Дуже багато людей не вважають Шухевича і Бандеру героями України, інші вважають. Найпростіше – не говорити про це. Приймати, що це вже так сталося, що такі надані високі звання, з тим треба миритися і не піднімати на дискусії».
Нагадаємо, 2 серпня Вищий адмінсуд України (ВАСУ) підтвердив рішення Донецького апеляційного суду про позбавлення лідера ОУН Степана Бандери та командира УПА Романа Шухевича звання Героя України.
У свою чергу президент Віктор Янукович прокоментував рішення суду, сказавши, що оцінювати історичних персонажів мають історики. За словами Януковича, "героїв ніхто не дає - героями стають люди".