ЮНЕСКО прийняла резолюцію щодо ситуації у Криму

11:13, 11 квітня 2014

Виконавча рада ЮНЕСКО висловила стурбованість подіями в Криму і прийняла спеціальну запропоновану Україною резолюцію "Моніторинг з боку ЮНЕСКО ситуації в Автономній Республіці Крим", яка засуджує агресію РФ на півострові.

Про це повідомляє прес-служба МЗС України.

В документі висловлюється стурбованість військовою присутністю Росії на півострові, яка несе загрозу освітньому процесу, свободі слова для жителів Криму і розташованим в Криму об'єктам культурної спадщини.

При захисті ініційованого українською стороною проекту резолюції постійний представник України при ЮНЕСКО Олександр Купчишин чітко окреслив виклики гуманітарного характеру в рамках мандата організації, що стоять перед нашою країною та світовою спільнотою в результаті російської агресії у Криму.

"Враховуючи надану делегацією України інформацію, держави-члени Виконавчої ради ЮНЕСКО закликали генерального директора Організації здійснювати на постійній основі жорсткий моніторинг ситуації в Криму в основних сферах компетенції ЮНЕСКО і представити доповідь про її розвиток під час наступної 195-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО", - йдеться в повідомленні.

Раніше Україна попросила ООН з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) допомогти у збереженні пам'яток та заповідників на території Криму, до яких втрачено фізичний доступ в нинішній ситуації, але відповідальність за які несе держава.

У свою чергу Росія намагалася не допустити розгляду резолюції і замість адекватної аргументації своїх пояснень щодо викладених Україною претензій, представник РФ у ЮНЕСКО Є. Мітрофанова почала висувати зворотні звинувачення. 

Коментуючи претензії до РФ, викладені Україною у пояснювальній записці до резолюції, Мітрофанова назвала їх "необ'єктивними звинуваченнями" і "заполітизованими" і замість того, щоб адекватно аргументувати, наприклад, причини відключення трансляції всіх українських каналів у Криму, представниця РФ почала висувати відповідні звинувачення. 

З приводу стурбованості України через позбавлення кримських учнів права навчатися українською мовою, Мітрофанова заявила, що "ну не можна ж так відставати від життя", і порадила ЮНЕСКО замість цього "зайнятися питанням радикального скорочення можливостей навчатися рідною мовою для російського населення України".

І нарешті на претензії України щодо можливої втрати своїх культурних цінностей, представниця РФ заявила, що це абсолютно голослівне звинувачення не підтверджене фактами.

Нагадаємо, що в кінці березня Україна попросила ЮНЕСКО захистити культурні цінності Криму від військової присутності Росії і захистити об'єкт світової спадщини - культурно-історичний заповідник Херсонес Таврійський.