У ЮНЕСКО стурбовані розкраданням культурних пам'яток у Сирії, яке набуло промислового масштабу. Як відзначають у ЮНЕСКО, супутникові зйомки з районів, захоплених ІД, приміром, стародавнього міста Пальміри, вказують на значні руйнування. Про це повідомила генеральний секретар організації Ірина Бокова, яка констатувала, що «процес прийняв воістину промислові масштаби».
За даними ЮНЕСКО, на чорному ринку в теперішній час спостерігається наплив предметів історичної цінності з Близького Сходу, пов'язаний з відвойовуванням все нових територій у Сирії та Іраку бойовиками терористичного угрупування «Ісламська держава».
«Музеї розграбовані, найдавніші артефакти продаються приватним колекціонерам», - наголосила Бокова. За даними міжнародної організації, виручені за продані на чорному ринку викрадені культурні цінності гроші спрямовуються на фінансування ісламістських угруповань: закупівлю зброї та спорядження, виплати бойовикам.
Генсек ЮНЕСКО назвала боротьбу з контрабандою предметів старовини з Сирії «пріоритетом номер один» для організації.
Нагадаємо, на початку липня Комітет Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у зв'язку з катастрофічною ситуацією в Сирії, Іраку та інших країнах Близького Сходу закликав міжнародне співтовариство активізувати заходи по захисту культурних цінностей, що входять до реєстру Всесвітньої культурної спадщини, від розграбування і знищення бойовиками.
У липні в Мережі з'явилися фотографії, на яких екстремісти, які захопили Пальміру в травні, трощили кувалдами стародавні статуї. Два тижні тому ісламісти підірвали три гробниці місцевих патриціїв, побудовані в період з 44 по 103 роки н. е. Наприкінці серпня бойовики знищили в Пальмірі храм Баал-Шамин (II ст. н. е.) та святилище.
Пальміра була одним з найбагатших міст пізньої античності. Руїни міста, розташованого в одній з оаз Сирійської пустелі між Дамаском і Євфратом, були визнані ЮНЕСКО пам'яткою Всесвітньої спадщини. Раніше бойовики ІД знищли стародавні іракські міста Ашшур, Німруд і Хатріа (Ель-Хадр).