Ліга українців Канади надіслала на адресу президента Віктора Ющенка відкритий лист з проханням привласнити посмертне звання Героя України колишньому керівнику Організації українських націоналістів (ОУН) Степану Бандері. Цей документ підписали, зокрема, Ліга українців Канади, Ліга українок Канади, Союз української молоді Канади і Товариство колишніх вояків УПА (Українській повстанській армії) в Канаді.
У листі представників канадської діаспори, зокрема, говориться: "Переконані, що знаковим кроком на шляху відновлення історичної справедливості і правди про Степана Бандеру і про визвольну боротьбу ОУН-УПА, яку він очолював, було б рішення удостоїти його високого державного звання Героя України".
Як відомо, Степан Бандера народився 1 січня 1909 року на території нинішньої Івано-Франківської області. Активно займався суспільно-політичною діяльністю. У 1933 році став краєвим керівником ОУН. Під його керівництвом ОУН провела низку каральних спецоперацій проти представників польської влади. Незабаром Степан Бандера був заарештований і засуджений до страти (пізніше вирок замінили на довічне ув’язнення) за організацію вбивства польського міністра внутрішніх справ Броніслава Перацького. План спецоперації був розроблений Романом Шухевичем під керівництвом Степана Бандери. У 1939 році, після нападу Німеччини на Польщу, разом з іншими ув’язненими він втік з в'язниці і очолив ОУН. 30 червня 1941 року ОУН оголосила незалежність України, а шість днів потому Степан Бандера був заарештований німецькою владою. Він вийшов на свободу в 1944 році, після чого організував опір ОУН радянській владі. Був убитий 1 жовтня 1959 року в Мюнхені агентом КДБ Богданом Сташинським.
Як пише КоммерсантЪ-Україна, автори звернення нагадують, що в 2009 році виповнюється 100 років із дня народження і 50 років - з дня загибелі Степана Бандери, що може стати приводом для підписання президентом відповідного указу. Слід нагадати, що Віктор Ющенко неодноразово говорив про важливу роль Степана Бандери в історії країни, називаючи його національним героєм. "Наш обов'язок - зробити все, щоб розвіяти туман обману і незнання навколо особи Бандери", - заявив, зокрема, президент у зверненні з нагоди 100-річчя з дня народження лідера ОУН.
Крім того, 12 жовтня 2007 року Ющенко підписав указ про те, що надало звання Героя України командиру УПА Роману Шухевичу. І хоча це рішення було сприйняте суспільством неоднозначно, президент неодноразово заявляв, що вважає Романа Шухевича за вірного прихильника незалежності України і має намір продовжувати реабілітацію учасників визвольного руху XX століття.
"У діях президента має бути логіка, - відзначає у зв'язку з цим лідер партії "Свобода" Олег Тягнибок. - Президент привласнив звання Героя України Роману Шухевичу, який був підпорядкованим Бандері. Значить, прохання про нагородження самого Бандери, лідера ОУН-УПА, він теж не повинен проігнорувати".
Ідея привласнення Степану Бандері звання Героя України викликала суперечливі думки серед українських політиків. Лідер кримських комуністів, народний депутат Леонід Грач назвав цю ініціативу "антиукраїнською".
"Якщо це станеться, то буде щонайпотужніший суспільний вибух", - упевнений Грач.
"Якщо президент зробить чергову дурість і ухвалить таке рішення, це тільки підсилить розкол у суспільстві на прихильників і противників Бандери, - вважає народний депутат Олена Бондаренко (Партія регіонів).- До того ж автори звернення, зарубіжні українці - не громадяни України, вони не мають права впливати на політичні процеси всередині нашої країни".
Втім, мотивом для ухвалення рішення про привласнення Степану Бандері високого звання можуть стати звернення не лише канадських, але і українських громадян.
"Ми вже направили на аресу президента аналогічне звернення (про надання звання Героя України Бандері). До того ж наприкінці минулого року за нашою ініціативою на сесіях кількох рад були прийняті офіційні звернення до президента про це, - заявив Тягнибок.
Він також додав, що президентові слід було підписати указ про привласнення лідерові ОУН високого звання ще минулого року, напередодні його ювілею.
Не дивлячись на різні оцінки ініціативи діаспори, представники різних політичних сил передбачають, що Віктор Ющенко може підписати відповідний указ найближчими місяцями - до Дня незалежності або до річниці загибелі Степана Бандери (15 жовтня).
"Я навіть не виключаю, що звернення канадської діаспори було направлене за ініціативою дружини Віктора Ющенка", - відзначив Леонід Грач.
"Президент робить те, що йому політично вигідно. А зараз, коли Ющенко знову почав активно загравати з національно-патріотичним електоратом, ухвалення цього рішення стає цілком реальним", - вважає Олег Тягнибок.