Ющенка просять не ліквідувати Національний інститут проблем міжнародної безпеки

09:45, 14 листопада 2008

Представники наукового та експертного співтовариства звернулися до Президента України Віктора Ющенка щодо фактичної ліквідації Національного інституту проблем міжнародної безпеки. Підписанти просять Президента переглянути ту частину Указу від 4 листопада “Про деякі заходи щодо забезпечення скорочення видатків Державного бюджету України на утримання органів управління”, яким передбачається ліквідація Національного інституту проблем міжнародної безпеки, - повідомили ZAXID.NET ініціатори звернення. Серед підписантів, зокрема, Мирослав Попович, Володимир Литвин, Анатолій Кінах, Олександр Потєхін, Ігор Семиволос, Андрій Окара, Андрій Єрмолаєв, Володимир Фесенко, Тарас Возняк та інші.

Подаємо звернення повнотекстово:

"Ми, незалежні представники наукового та експертного співтовариства, звертаємося до Вас, пане Президенте, у зв’язку з Вашим Указом від 4 листопада 2008 р. № 997/2008 “Про деякі заходи щодо забезпечення скорочення видатків Державного бюджету України на утримання органів управління”, яким передбачається ліквідація Національного інституту проблем міжнародної безпеки.

Цей крок викликає обґрунтоване занепокоєння, оскільки спрямований на суттєвий підрив безпекового сегменту національної фундаментальної науки та прикладних досліджень. Прямим наслідком таких дій стане згортання досліджень у сфері національної та міжнародної безпеки. В умовах значного загострення міжнародної ситуації та ускладнення зовнішньополітичних завдань України, які безпосередньо випливають з практичної реалізації євроатлантичної стратегії України й небувалого ускладнення українсько-російських відносин, зниження національного наукового потенціалу в сфері безпеки несе в собі загрозу національній безпеці в цілому.

Звертаємо Вашу увагу що на даний момент науковою безпековою проблематикою безпосередньо в Україні опікується винятково Національний інститут проблем міжнародної безпеки. Поєднуючи експертно-аналітичну діяльність з фундаментальною наукою та прикладними дослідженнями, Інститут готує висококваліфікованих фахівців за спеціальностями: 21.01.01 - основи національної безпеки держави, 21.01.03 - гуманітарна і політична безпека держави, 21.03.02 - регіональна безпека держави, 21.03.03 - геополітика.

За останні п’ять років в Інституті захищено близько 30 кандидатських і докторських дисертацій. Спеціалізована рада Інституту є єдиною в Україні за означеним фахом. Дотичні до зазначених спеціальностей дослідження Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса та Інституту економіки й міжнародних відносин НАН України не виходять безпосередньо на проблеми національної, регіональної та глобальної безпеки й не готують науковців відповідного фаху.

Надважливо, що подальший розвиток прикладних і фундаментальних досліджень з питань безпеки корелюється основними положеннями Закону України “ Про основи національної безпеки України” (2003 р.) та Європейською політикою безпеки та оборони (2003 р.). Остання передбачає, зокрема "... проведення наукових досліджень спрямованих на вироблення й засвоєння нової методології кризового безпекового менеджменту".

Зважаючи на зазначене, звертаємося до Вас, Пане Президенте, з проханням переглянути ту частину Указу, яка безпосередньо торкається долі Національного інституту проблем міжнародної безпеки. Ми переконані, що започаткований Вами стратегічний курс на посилення національної безпеки України в її внутрішньому та міжнародному виявах передбачає не згортання наукових досліджень у сфері безпеки, а послідовне поглиблення цих досліджень. Запевняємо Вас, що є всі підстави вважати: науковий потенціал Національного інституту проблем міжнародної безпеки є достатнім для продуктивної роботи в сфері національної безпеки та ефективного пошуку ефективних відповідей на глобальні, регіональні виклики національним інтересам України".