Ющенко має план врегулювання грузино-російського конфлікту

18:07, 12 серпня 2008

Робочий візит до Грузії Президентів України, Литви та Польщі має на меті продемонструвати підтримку та солідарність із грузинським народом у нелегкі для нього часи та показати повагу до суверенітету і цілісності кордонів Грузії. Про це заявив на спільний прес-конференції у Криму перед відльотом до Грузії Президент Віктор Ющенко.

За його словами, домовленість про сьогоднішній візит була досягнута вчора з ініціативи Президента Грузії Михаїла Саакашвілі, який у телефонній розмові з українським колегою висловив побажання запросити до Грузії глав низки країн, аби ті "продемонстрували, перш за все, відданість мирному врегулюванню цього конфлікту, забезпечення поваги до територіальної цілісності та суверенітету Грузії, надання політичної та гуманітарної допомоги".

За словами Віктора Ющенка, відповідне спільне рішення також було прийнято в другій половині дня вчора.

У свою чергу, Президенти Естонії, Литви і Польщі і прем'єр-міністр Латвії підтримали свого українського колегу в тому, що візит до Грузії продиктований бажанням висловити підтримку грузинському народу.

Президент Естонії Тоомас Ільвес наголосив на тому, що ситуація в Грузії фактично демонструє складний стан, у якому опинилася європейська демократія. Президент Польщі Лех Качинський наголосив, що на сьогодні йдеться про своєрідний тест для країн Європейського Союзу. "Впевнений, ми можемо зробити кроки для припинення конфлікту, тому що це є загроза для всіх європейських держав", - сказав він.

У свою чергу, Валдас Адамкус наголосив, що "буде великою ганьбою для ЄС, якщо ми не зможемо захистити свободу однієї окремо взятої країни". Він додав, що сьогодні ЄС "вперше зіткнувся з реальним випробуванням".

Прем'єр-міністр Латвії Івар Годманіс висловив абсолютне переконання у тому, що ЄС має висловити одностайну позицію щодо цього конфлікту. Йдеться про припинення вогню та неприпустимість інтервенції на територію незалежної держави.

Під час візиту його учасники мають намір обговорити подальші кроки у рамках міжнародної діяльності для зняття напруження та уникнення подальшого загострення конфлікту.

За словами Президента України, план, який пропонує українська сторона, включає такі пункти як припинення вогню, початок переговорів, надання гуманітарної допомоги та забезпечення доступу в постраждалі райони відповідних миротворчих акцій, інтернаціоналізацію миротворчого корпусу. Щодо останнього В.Ющенко підкреслив, що йдеться про включення до нього південного-осетинської, російської та грузинської сторін.

"Ми хочемо сказати, що чинний формат миротворчих дій показує свою слабку ефективність, і його треба вдосконалювати", - сказав Президент.

Ще одним важливим пунктом плану врегулювання конфлікту в Грузії Віктор Ющенко назвав економічне відродження території, проведення міжнародної конференції з економічного відновлення та забезпечення економічної стабільності у регіоні.

Безперечно, відзначив Глава української держави, всі розуміють складність цього конфлікту, але так само слід розуміти, що його ніколи не вдасться вирішити шляхом війни. "Тому припинення вогню - це пряма і безпосередня умова прогресу, при чому припинення вогню не умовне, а фактичне", - наголосив Ющенко.

На сьогодні вирішення цього питання залишається за російської стороною, нагадав він, та висловив сподівання, що ближчим часом очікування, в тому числі, міжнародної спільноти, з даного приводу, виправдаються.

Говорячи про роль України у пошуку шляхів врегулювання південно-осетинського конфлікту Ющенко сказав: "Переконаний, ті зусилля які ми зробили за ці дні, наблизили і воюючі сторони, і сторони, які бажають припинення вогню, до вирішення цього питання".