"В Україні ситуація, з огляду на причину виникнення кризу, не така, як на Заході. Там обвал фінансових ринків призвів до банківської кризи, оскільки в активах банків було дуже багато цінних паперів. Банківська криза призвела до припинення кредитування економіки, і так криза дійшла до економіки. У нас ситуація зовсім інша, протилежна. Як тільки криза розпочалася на Заході, почався відтік з наших ринків доларів, валюти, проблема стала гострою. Розрив торгівельного балансу одразу ж вдарив по курсу. Він не міг не вдарити, оскільки валюта вийшла з країни. Курс гривні впав. Платоспроможність населення також погіршилася. З нашого економічного середовища проблема виникла перед банківською системою", - прокоментував сьогодні, 27 березня, під час засідання Львівського прес-клубу з приводу проведення Національної Конференції Рішень "Фінансовий спринт: куди бігти?" президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.
За його словами, рішення проблем перебувають у сфері політики. "Неправда, що нам не вистачає грошей для вирішення проблем. Грошей в Україні більше, ніж достатньо. Найбільший дефіцит - довіри. За оцінкою академіка НАН України, директора Інституту економіки та прогнозування Валерія Геєця, від 40 до 60 млрд дол. на руках у населення, це без врахування тих коштів, що виведені за цей час в офшори. А ми стоїмо навколішках перед МВФ, щоб вони дали 2 млрд дол., або їздимо ще країнами, і просимо "Дайте!", а до народу власного не можемо звернутися й взяти, бо він не довіряє", - охарактеризував ситуацію О. Сугоняко.
За його словами, якщо б теперішня влада розробила програму виходу з кризи і почала реалізовувати її, "якби показали світло в кінці тунелю, ми б переконалися у достовірності цих заходів, віддали б одразу 60 млрд дол. банкам. За три місяці ці кошти повернулися б у банки".
Тим часом, за словами експерта, ми котимося вниз. "Яку ціну ми заплатимо? Чи дуже високу, чи на рівні смерті держави як такої, чи меншу. Це залежить від того, як швидко ця влада піде, і прийде нова. Я маю на увазі, що зміниться система влади, - прокоментував він. - Проблема, що у наших політиків пріоритет - це вибори. І ця політична складова повністю виключає їх мізки в тій частині, де вони мали б думати про економіку, і займатися кризою. Коли ввели мораторій на дострокове зняття депозитів, я сказав - це шанс Уряду. Два місяці вам на те, щоб ви дали програму виходу з економічної кризи. Не треба банкам допомагати, покажіть куди, кого і як банки можуть сьогодні кредитувати, де почнуться нормальний попит на товари, платоспроможний споживач тощо. Президент прокинувся зранку, помолився, і має думати, що треба зробити, щоб банківська система відновила кредитування економіки, і які галузі вона має кредитувати. Ввечері помолився, і знову має про це думати разом з прем’єром, головою Верховної Ради. Тільки так ми врятуємо і банківську систему, і економіку. Криза прийшла з економіки, і спасіння в економіці. Саму по собі банківську систему ми не врятуємо".
Паралельно, за словами О. Сугоняко, влада мала б вирішувати проблеми людей. "Мали б порахувати, скільки людей по Україні, що дійсно не можуть сплачувати кредит? Скільки вони мають сплатити? Нехай держава дасть на це 100 млн, 200 чи млрд, викупить ці кредити. Це не проблема. Це конкретна допомога конкретній людині, щоб завтра вона не прив’язувала себе до банку, не обливала себе бензином. Те ж з депозитами, має бути державна програма допомоги, з прозорою методологією".