Ющенко нагадав росіянам про українську перемогу під Конотопом

16:45, 11 липня 2009

11 липня Президент України Віктор Ющенко на урочистостях з нагоди 350-річчя Конотопської битви, що проходять у селі Шаповалівка Конотопського району Сумської області, у своїй промові наголосив: "Гідність - саме вона дозволяє нам відверто говорити про минуле, бути щирими поміж нами і вести прямий діалог з іншими народами. Дарма, якщо національна правда ламає стереотипи нав'язані чи набуті. Дарма, якщо це комусь заважає ззовні". Про це ZAXID.NET повідомили в прес-службі Глави держави.

"Наше сучасне поняття Української нації - це єдність усіх громадян України, незалежно від походження, релігії чи переконань.

Я хочу, щоб це політичне й громадянське усвідомлення переросло для кожного з нас у почуття нерозривної причетності до спільної нації і спільної долі. Це почуття можна виховати лише правдою. І в цьому - наша найбільша сила", - підкреслив Ющенко.

"Нині стоїмо на місці, де 350 років тому українське військо на чолі з гетьманом Іваном Виговським здобуло блискучу перемогу в Конотопській битві.

Скептикам скажу: досить боятися власної історії. Конотопська битва є наступницею Визвольної війни Богдана Хмельницького й попередницею збройного виступу Івана Мазепи.

Суть боротьби в одному: скинути чуже ярмо, дати свободу Русі і її народу. Саме це керувало Гетьманами, коли вони повставали як проти західних, так і східних поневолювачів", - наголосив Президент.

Він зазначив, що Іван Виговський взяв булаву в надзвичайно складний для історії України час. Після Переяславської ради стала очевидною несумісність двох світоглядів: козацької демократії та деспотизму, який народжував імперію. "Говоримо про історію й говоримо відверто: царська влада спочатку приховано, а згодом і відверто сіяла в Україні чвари, провокуючи громадянську війну в українській козацькій державі, прагнучи послабити її, домогтися перетворення її в автономну частину московської держави", - зазначив Віктор Ющенко.

"Улітку 1658 року політичне протистояння переросло у збройний конфлікт. В Україну вступило величезне царське військо. За різними джерелами, від 70 до 100 тисяч.

І тут, на нашому рубежі, воно було розгромлене вщент. Конотопська битва довгий час залишалася забороненою темою у російській і, особливо, радянській історіографії. Протягом століть інформація про неї замовчувалася, бо правда про події під Конотопом розвінчувала багато імперських міфів. Зроблений аналіз фактів Конотопської битви дозволяє сьогодні дати оцінку цій битві як одній із найбільших і найславетніших перемог української зброї. Нездатність проводу нації постати над власними амбіціями - ось суть і причина національної катастрофи, яка спіткала Україну і в той час, і в інші століття. Пам'ятаймо про це, віддаймо минуле минулому.

Але нехай закарбованим стане кожне слово: нація зобов'язана пам'ятати кожну свою перемогу і кожне випробування, бо за них вона рівною мірою несе свою відповідальність і з них зобов'язана робити висновки і приклади", - вважає Ющенко.

"У цій Гадяцькій умові Виговський постановив знов прилучити Україну до Польщі і називати її Великим княжеством руським. Україна мала залежність тільки від одного короля і мала зоставатися вольним краєм. Польща, Литва, Україна повинні були оборонятися вкупі від усіх ворогів. У себе вдома Україна мала бути зовсім самостійним царством. Найвища влада належала до гетьмана та народного сейму чи великої ради. Україна повинна була мати свій суд, де всі діла велися українською мовою, свій стан, куди йшли всі податі, своїх воєвод, своїх губернаторів, своїх міністрів, своє козацьке військо. Гадяцькі пункти - це найвищий акт автономії України за усю її козацьку історію. Це коротка оцінка того, що зробив наш гетьман", - зазначив Президент.

"Усі місця наших перемог - Конотоп, Шаповалівка, Соснівка, Пилявці, Виграїв, Зборів, Батіг, Холодний Яр, Гурби та інші - мають бути введені в особливий реєстр під опікою нашого війська і нашого народу Ми пишаємося своїм минулим, але наш погляд звернутий у майбутнє. Сьогодні ми незалежна, демократична, європейська держава.

Ми прагнемо дружби й злагоди з усіма народами.Ми віримо у велике і славне майбутнє Соборної Української Держави. Слава всім українським перемогам! Слава Україні!", - резюмував Ющенко.