Ющенко намагався залучити Лукашенка в антиросійську коаліцію, - Wikileaks

17:30, 19 лютого 2011

Екс-президент Віктор Ющенко намагався залучити президента Білорусі Олександра Лукашенка в антиросійську коаліцію в обмін на підтримку політики Мінська в Європі.

Про це йде мова в опублікованому Wikileaks листуванні між Держдепартаментом США та посольством США в Києві, присвяченій візиту Лукашенка до Києва 5-6 листопада 2009 року, - повідомляє Точка.net.

У депеші сказано, що приїзд Лукашенка до євроорієнтованих Віктору Ющенко дав можливість лідеру Білорусі спекулювати на його геополітичному значенні.

Дипломати відзначили роль Україні в ослабленні ізоляції Білорусі, а приводом для дружби називали те, що обидві держави "виявилися залучені в газові війни з Росією" і використовували візит для певного сигналу до Москви.

Тим не менше, посол відзначає, що хоча візит був публічно проголошений як прорив, він приніс скромні результати.

Основний інтерес Україні полягав у забезпеченні білоруського ратифікації двостороннього договору про кордон, але представник МЗС України запевнив дипломата, що обидві сторони ще тільки обговорюють можливий "компроміс" рішень. Крім того, на думку дипломатів США, Лукашенко розглядав Україну "як міст у Європу".

Зокрема Україна взяла на себе зобов'язання щодо полегшення контактів Білорусі з Європою, наприклад, шляхом надання підтримки білоруського членства в Раді Європи.

У листі є посилання на співробітника МЗС України Олександра Левченка, який запевнив його, що багато хто вважає ізоляцію Білорусі контрпродуктивною.

"Левченко зазначив, що МЗС підготувало тези з прав людини, щоб Президент України Віктор Ющенко озвучив їх у своїй розмові тет-а-тет з Лукашенком, але ніхто не знає, піднімав чи Ющенко взагалі цю тему", - йдеться у депеші, з приміткою , що зустріч пройшла в теплій атмосфері.

Посольство США в Києві описує, що президенти поводилися, як давні приятелі, "використовуючи знайому форму звернення до спільних заходах".

В економічних питаннях Ющенко і Лукашенко обговорювали продаж української електроенергії до Литви через Білорусь, а також можливість використання офіційним Мінськом трубопроводу Одеса-Броди.

При цьому переговори про геополітичні плани стосувалися Росії. У листі наводяться слова радника Секретаріату Президента із зовнішньої політики Богдана Ямаренко розповів, що "загальна стратегічна мета полягає у заохоченні Лукашенко розвивати більш багатовекторну зовнішню політику і відучити його від Росії".

Ще один аналітик повідомив дипломату США, що візит служить "компенсацією ослаблення інтересу до України з боку США і Європи". Тому метою Києва було залучення Білорусі до неформальної антиросійську групу, що складається з держав ГУАМ, прибалтів і Польщі.

Нагадаємо, що з листування Держдепартаменту США стали зрозумілі причини останніх російсько-білоруських конфліктів. У якийсь момент Лукашенко пішов на відкриту конфронтацію з Володимиром Путіним, зробивши ставку на відносини з Дмитром Медведєвим. Але в підсумку зіпсував відносини з обома.