Ющенко наполягає на перегляді окремих положень газових контрактів

11:00, 3 вересня 2009

Перегляд ряду положень газових контрактів, укладених між Україною та Росією 19 січня 2009 року, залишається наразі надзвичайно актуальним. Про це заявив 2 вересня на брифінгу Представник Президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, - повідомили ZAXID.NET в Головній службі інформаційної політики Глави держави.

"На перегляді окремих положень наполягав і наполягає Президент України. І вже сім місяців співробітництва за цими контрактами належним чином доводять правоту Глави держави і необхідність перегляду зазначених документів", - сказав він, наголосивши, що йдеться насамперед про ті положення, які є несправедливими і дискримінаційними по відношенню до української сторони.

Б.Соколовський зокрема нагадав, що через укладені всупереч директивам і вимогам Президента України контракти і зволікання Кабміну з реформуванням газового сектора в 2009 році вже завдано значних економічних та іміджевих збитків державній компанії НАК "Нафтогаз України", державі в цілому та українському суспільству.

На жаль, констатував він, збуваються прогнози про рекордне за всю історію незалежної України зростання у 2009 році кредитних зобов’язань "Нафтогазу" - до кінця року вони можуть сягнути 70-80 мільярдів гривень. "НАК має шанси дійти до межі банкрутства - що неприпустимо для цієї державної компанії, яка має бути донором, а не акцептором українського бюджету, інвестором національної економіки і розвитку держави загалом", - сказав Б.Соколовський.

Говорячи про інші мінуси для української сторони, він відзначив: "Нафтогаз України" "завдяки" закладеній у контрактах найнижчій в Європі транзитній ставці (1,7 дол. за тисячу кубів газу) недоотримує від 2 до 4 млрд. доларів за транзит російського газу. Водночас Україна переплачує за річний обсяг газу на 1,5-3 млрд. дол. більше, ніж за такі самі обсяги платять інші країни, в тому числі - члени НАТО і ЄС. Отже втрати "Нафтогазу України" загалом складають від 3.5 до 7 млрд.доларів США - сума, яка б із запасом покрила дефіцит бюджету НАК "Нафтогаз України", навіть при впертому небажанні уряду реформувати газовий сектор України.

Представник Президента з міжнародних питань енергобезпеки окремо відзначив: "газова частка" у зменшенні реальних доходів українців в 2009 році становить від 15 до 20%; крім того, завдано серйозного удару по національній фінансовій системі, а відтак - по гривні.

Водночас російська сторона внаслідок дискримінаційних для України контрактів від 19 січня отримала значні переваги, констатував Б.Соколовський. Йдеться зокрема про економію 2-4 млрд. дол. на рік на транзиті газу через Україну, а також той факт, що за кожний мільярд кубометрів газу на українському ринку РФ заробляє на 40-80 млн. дол. більше, ніж на ринках інших європейських держав.

"Дивлячись на вчорашні перемовини Прем’єрів України та Росії, можна зрозуміти Прем’єр-міністра В.Путіна - національні інтереси Російської Федерації належним чином відстояні та захищені", - констатував Б.Соколовський - адже Україні Росія продає газ за явно завищеними цінами, і при цьому "має залежного і дуже стабільного транзитера".

Водночас Б.Соколовський підкреслив, що на сьогодні російська сторона, безумовно, зацікавлена в тому, щоб НАК "Нафтогаз України" чітко виконував свої зобов’язання як по транзиту, так і по розрахунках за газ - адже йдеться фактично про прибутки РФ.

"Сьогодні надактуальним є все ж таки питання перегляду окремих положень газових контрактів", - сказав Представник Президента з міжнародних питань енергобезпеки. У цьому контексті він нагадав, що деякі з цих положень (зокрема по обсягах газу для України) вже де-факто не виконуються. Вочевидь, зазначив Б.Соколовський, у цьому є велика заслуга керівників "Нафтогазу України" і "Газпрому", які знайшли спільну професійну мову. "Однак, на жаль, ці домовленості не закріплені в установлений спосіб, а тому завжди є побоювання, що російська сторона може нам пред’явити санкції чи претензії, які передбачені в контрактних умовах", - сказав Б.Соколовський.

З іншого боку, додав він, безумовно, варто було б "у більш партнерський спосіб" встановлювати ціни на транзит, а також ціни на газ для України. "Тому що виходить дивно - Україна найближче до Росії, а за газ платить дорожче, ніж низка країн, розташованих далеко на захід від українсько-російського кордону", - сказав Б.Соколовський.

Водночас зустріч керівників урядів України та Росії 1 вересня Б.Соколовський розцінив скоріше як "PR-крок" або як протокольну зустріч. "Незрозуміло, про що власне домовилися. Якщо йдеться наче про якісь поступки з російського боку, треба сказати, що вони зроблені в хитрий спосіб. Не знаю, хто автор, але спочатку створена проблема, а тепер робляться поступки", - зазначив він, додавши - безумовно, треба вітати діалог, але говорити вже про результати вочевидь зарано.

"Для мене вчорашня новина виглядає скоріше як крок на користь технічного кандидата в президенти Юлії Тимошенко. Просто протокольна зустріч - тому що жодних конкретних результатів немає", - сказав Б.Соколовський. Він нагадав, що Президент України давно вимагає опрацювати це питання і добитися внесення змін до газових контрактів. "Думаю, вже і російська сторона давно зрозуміла, що тут треба знаходити розумний взаємовигідний компроміс", - додав Представник Президента з міжнародних питань енергобезпеки.

Б.Соколовський нагадав, що контракти від 19 січня 2009 року були підписані керівниками НАК "Нафтогаз України" та "Газпрому" за рішенням Прем’єр-міністрів РФ і України. Будь-які зміни до договірних документів (у тому числі і до згаданих контрактів), відповідно до міжнародного права і практики міжнародного співробітництва можуть бути внесені у тому порядку і в той спосіб, як укладалися первинні документи.