Ющенко перейнявся рівнем інфляції

15:40, 7 серпня 2008

"Ризик інфляції залишається, і його не можна недооцінювати", - зазначив під час брифінгу перший заступник глави Секретаріату Президента України - представник Президента у Кабінеті Міністрів Олександр Шлапак. Він передав стурбованість Глави держави з приводу надто оптимістичних оцінок уряду ситуації з інфляцією.

"Президента турбує певний парадний тон урядових звітів, що може говорити про недооцінку дуже серйозних викликів, які стоять перед нами в майбутньому", - сказав О.Шлапак, додавши, що такі ризики мають бути враховані при розробці економічної та бюджетної політики до кінця цього року та на 2009 рік.

Він наголосив, що дефляція у липні та прогнозована дефляція у серпні не повинні створювати враження, що ситуація повністю врегульована.

"Усі ми надзвичайно задоволені, що отримали дефляцію за підсумками липня. За нашими оцінками, близько нуля буде інфляція і в серпні місяці, однак це не означає правильність усіх кроків, які вживалися", - сказав Олександр Шлапак.

При цьому він особливо акцентував, що не поділяє оцінки уряду щодо того, що на центральному рівні вжито вичерпних заходів і проблеми регіонів виникають через недопрацювання голів державних обласних адміністрацій.

"Це або недооцінка ситуації, або її свідоме перекручення", - сказав він.

Олександр Шлапак наполягає на тому, що ризики інфляційного зростання в наступні місяці існують. Серед них він назвав зростання індексу цін виробників, який через 6-9 місяців накладається на індекс споживчих цін. Саме у березні - квітні відбулося основне зростання індексу цін виробників - 6,6%, яке відобразиться восени на споживчих цінах. Фактором зростання інфляції залишається і накопичені на рахунках уряду 22,5 мільярда гривень.

"Вкидання цих грошей в економіку, безумовно, може призвести до достатньо швидких інфляційних процесів", - прогнозує Олександр Шлапак.

Серед ризиків зростання інфляції він назвав і накопичення заборгованості з відшкодування податку на додану вартість, яка складає на 1 липня 8,2 мільярда.

"Ми фактично знаходимося в тій самій позиції, в якій знаходилися на початку року", - констатував Перший заступник Глави Секретаріату.

Він передав позицію Президента, який наполягає на зваженому підході до здійснення антиінфляційних кроків.

"Важливо на сьогодні не приймати рішення, які будуть призводити до додаткової інфляції. На превеликий жаль, такі рішення приймаються" - сказав він.

Як приклад Олександр Шлапак навів рішення уряду від 6 серпня про внесення змін до порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари.

За його оцінкою, рішення суперечить законодавству та принципам ринкової економіки і надзвичайно ускладнює процедуру погодження ціни на продукти.

"Боюся, що такі кроки можуть призвести до чергових збурень у торгових мережах та чергового зростання цін", - сказав Олександр Шлапак.

За його словами, ще одним ризиком зростанням інфляції є тривожні тенденції, що існують в окремих галузях. Президент пропонує звернути на це особливу увагу. Ілюстрацію до цього складає ситуація в будівництві, тваринництві, паливно-енергетичній сфері.

"Всі ці галузі потребують надзвичайно серйозної оцінки і дуже серйозних кроків, яких необхідно вжити як на законодавчому рівні, так і на рівні урядових рішень", - резюмував Олександр Шлапак.

Він також повідомив, що складною залишається ситуація з зовнішньоторговельним балансом, яка впливатиме на стабільність гривні.