Ющенко підписав закон про виділення грошей на протидію грипу

10:02, 22 грудня 2009

Президент України Віктор Ющенко заявив, що вважає за можливе підписати Закон України № 175 8-VI щодо запобігання поширенню грипу. Про це він написав у відповідному листі прем'єр-міністру України Ю.В.Тимошенко.

Листи відповідного змісту були також скеровані на адресу голови Національного банку України В.Стельмаха та голови Ради Національного банку України П.Порошенка, – повідомляє прес-служба Глави держави.

Зокрема, у листі йдеться: "15 грудня 2009 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" № 1758-VI, яким передбачено фінансування за рахунок перевищення доходів Національного банку України над його видатками заходів із запобігання поширенню та лікування грипу типу А/Н1N1/Каліфорнія/04/09 і гострих респіраторних захворювань.

Ще раз підкреслюю - я категорично проти емісійного фінансування видатків державного бюджету. Саме тому я звернувся до Конституційного Суду України щодо визначення конституційності аналогічного Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та деяких інших законів України" від 21 серпня 2009 року № 1608-VІ, відповідно до якого Національний банк України мав перерахувати до державного бюджету неіснуючі 9,8 млрд. гривень. На нереальності такого прогнозу наполягав і сам Національний банк України.

Однак з огляду на затвердження Радою Національного банку України перевищення його доходів над видатками у сумі 608,2 млн. гривень, я вважаю за можливе підписати Закон України № 175 8-VI щодо запобігання поширенню грипу.

Водночас наголошую на низці ризиків щодо застосування цього Закону на практиці.

По-перше, на сьогодні чинними є два закони щодо використання перевищення доходів Національного банку України над його кошторисними видатками на загальну суму, що перевищує затверджені Радою Національного банку України прогнози у декілька разів. Відтак, спрямування цих коштів на найбільш важливі напрями державних видатків потребує негайного узгодження з Кабінетом Міністрів України їх розподілу.

По-друге, обидва згаданих вище закони передбачають цільове використання отриманих бюджетом від Національного банку України коштів.

Разом з тим існуюча практика використання Урядом коштів на передбачені згаданими законами напрями свідчить про те, що мають місце випадки нецільового або неповного використання отриманих коштів.

Так, з цільового розміщення трирічних ОВДП для фінансування заходів підготовки до Євро-2012 у 383,5 млн гривень цільовим чином було використано лише 200,0 млн. гривень. Також не використано за затвердженими напрямами понад 177 млн. гривень із 550 млн. гривень резервного фонду, виділених рішеннями Уряду від 28 квітня та 30 жовтня 2009 року для проведення першочергових заходів з недопущення, а після того - подолання поширення захворювання, викликаного вірусом грипу А/Н1N1/Каліфорнія/04/09, та гострих респіраторних захворювань.

Крім того, забезпечення цільового використання коштів ускладнюється необхідністю прийняття цілої низки рішень Уряду, зокрема, які стосуються проведення закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти без застосування тендерних процедур, попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що будуть поставлені, виконані, надані протягом наступного бюджетного періоду.

З урахуванням викладеного наполягаю на необхідності проведення консультацій Національного банку України та Уряду щодо виконання законів України про використання перевищення доходів Національного банку України над його кошторисними видатками. За результатами цих консультацій має бути вироблено порядок спрямування коштів їх кінцевим одержувачам із суворим дотриманням їх цільового використання.

Про результати проведеної роботи прошу доповісти особисто протягом 5 днів".

Нагадаємо, в 19 областях України, Криму, Києві та Севастополі перевищено епідемічний поріг.