Ющенко пояснив, що міг розігнати парламент і менш як за рік після минулих дострокових виборів

11:15, 8 жовтня 2008

8 жовтня Президент України Віктор Ющенко провів консультації щодо прийняття рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради. В обговоренні цього питання взяли участь голова Верховної Ради Арсеній Яценюк, перший заступник голови ВР Олександр Лавринович та заступник голови ВР Микола Томенко, голови парламентських фракцій: ПР - Віктор Янукович, БЮТ - Іван Кириленко, "Наша Україна - Народна Самооборона" - В'ячеслав Кириленко, Блоку Литвина - Володимир Литвин та Комуністичної партії - Петро Симоненко, - повідомили ZAXID.NET в прес-службі Глави держави.

Президент нагадав про норму Конституції, відповідно до якої виданню Указу Президента про дострокове припинення повноважень парламенту мають передувати консультації Президента України з головою Верховної Ради України, його заступниками та головами депутатських фракцій у Верховній Раді України щодо дострокового припинення повноважень Верховної Ради України. "Розпочинаю консультації щодо прийняття рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України VI скликання", - заявив Президент.

На початку виступу Віктор Ющенко виклав юридичні аргументи щодо призначення сьогоднішніх консультацій. Він нагадав, що 2 вересня 2008 року депутатською фракцією Блоку "Наша Україна - Народна Самооборона" прийнято рішення про вихід з Коаліції демократичних сил через неможливість реалізації коаліційної угоди. 3 вересня це рішення було оголошено Головою Верховної Ради на засіданні парламенту. Унаслідок цього чисельний склад Коаліції демократичних сил у Верховній Раді України VI скликання зменшився до кількості народних депутатів меншої, ніж визначено Конституцією.

Президент послався на рішення Конституційного Суду України від 17 вересня 2008 року №16-рп/2008 у справі про коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України. Відповідно до нього вимога щодо сукупної чисельності народних депутатів України, які у складі депутатських фракцій формують коаліцію депутатських фракцій, стосується як моменту формування коаліції, так і всього періоду її діяльності. Окрім того, зменшення чисельного складу коаліції депутатських фракцій у будь-який спосіб "до кількості народних депутатів меншої, ніж визначено Конституцією України, теж тягне припинення її діяльності з моменту настання такого зменшення".

"Таким чином, після зменшення чисельного складу Коаліції демократичних сил у Верховній Раді України VI скликання вона припинила свою діяльність", - констатував Президент. Після цього, за словами Президента, протягом одного місяця, який минув після розпаду коаліції, а також у додатковий час, який він надав, не сформовано нову коаліцію депутатських фракцій, як це передбачає стаття 83 Конституції. "Жодна із політичних фракцій парламенту до цього періоду не внесла пропозицій щодо формування більшості у парламенті, яку б підписало більше 225 народних депутатів", - сказав Віктор Ющенко.

Відтак, заявив Президент, згідно пункту 1 частини другої статті 90 Конституції України Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 Конституції.

Він також зробив низку правових застережень щодо конституційності можливого рішення про призначення дострокових виборів. Зокрема, стосовно того, що за частиною четвертою статті 90 Конституції України повноваження Верховної Ради України, яка обрана на позачергових виборах, проведених після дострокового припинення Президентом України повноважень Верховної Ради України попереднього скликання, не можуть бути припинені протягом одного року з дня її обрання.

Президент нагадав, що минулорічні позачергові вибори були призначені Главою держави Указом від 5 червня 2007 року №497 не у зв'язку із достроковим припиненням Президентом України повноважень Верховної Ради України.

"Президент України у червні 2007 року не приймав рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України V скликання. Позачергові вибори до Верховної Ради України, які відбулись 30 вересня 2007 року, були призначені Указом Президента у зв'язку з неповноважністю Верховної Ради України та неможливістю відновлення повноважності парламенту", - особливо наголосив Президент. Таким чином, за його словами, проведення у 2007 році позачергових виборів не задіяло механізму частини четвертої статті 90 Конституції України, яка вимагає перебігу однорічного строку від обрання.

"Для прийняття рішення про дострокове припинення її повноважень, і теперішньої ситуації ця конституційна вимога не стосується", - переконаний Президент.