В Україні залишається актуальною проблема розвитку трудових ресурсів. Без підвищення їх кількісних і якісних показників Україна не зможе ефективно використовувати свій матеріальний, технічний та інтелектуальний потенціал, успішно конкурувати з іншими країнами, економічні системи яких мають переваги за рахунок якості трудових ресурсів. Про це йдеться у листі Президента України Віктора Ющенка на ім'я прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, - повідомляє прес-служба Глави держави.
Глава держави вважає за необхідне проведення аналізу сучасної трудоресурсної ситуації в Україні, зокрема професійності робочої сили. "Нині стало очевидним, що скорочення обсягів та якості кваліфікованих робітників призвело до структурної невідповідності підготовлених кадрів потребам ринку праці в професійно-кваліфікаційному розрізі і через це потерпає розвиток провідних галузей господарства, особливо наукомістких", - зазначає Президент. Однією з причин такої ситуації Віктор Ющенко вважає недостатню увагу до професійно-технічної освіти, втрату значною мірою матеріальної та методологічної бази навчання робітників.
Відповідно до Указу Президента України від 19.09.07 № 895 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 вересня 2007 року "Про заходи щодо подолання демографічної кризи та розвитку трудоресурсного потенціалу України", Кабінет Міністрів України зобов'язаний був до 1 квітня 2008 року затвердити концепцію розвитку професійно-технічної освіти відповідно до європейських стандартів освіти та потреб вітчизняного ринку праці.
"На жаль, такий програмний документ не затверджений, а численні звернення, які надходять останнім часом до мене від облдержадміністрацій, громадських організацій працівників освіти всеукраїнського та обласного рівнів, свідчать про наявність у професійно-технічній освіті низки серйозних проблем", - наголошує Президент України.
"Насамперед, представники місцевих органів виконавчої влади, освітянської та наукової громадськості занепокоєні тим, що без належного вивчення питання та внесення змін до законів України про освіту уряд має намір прийняти рішення про делегування функцій щодо фінансування державних професійно-технічних навчальних закладів, які підпорядковані Міністерству освіти і науки України, з обласних бюджетів і внести це питання до проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік". Вони переконані, що експеримент з фінансуванням зазначених закладів із місцевих бюджетів є передчасним та небезпечним і може призвести до руйнації школи підготовки робітничих кадрів в Україні".
Як зазначається у листі Глави держави, "з цим не можна не погодитися, адже відомі непоодинокі факти спроб на місцевому рівні заволодіти майном державних навчальних закладів, неналежного їх фінансування, зокрема стипендіального забезпечення учнів, оплати за енергоносії, що викликає напругу в освітянському середовищі та призводить в цілому до пониження авторитету робітничих професій в суспільстві".
Враховуючи викладене, Президент України Віктор Ющенко просить вжити заходів щодо задоволення перспективних потреб вітчизняного ринку праці у кваліфікованих робітниках, вирішення проблемних питань у системі професійно-технічної освіти, зокрема недопущення передачі фінансування державних професійно-технічних навчальних закладів на місцевий рівень.
Про проведену роботу прем'єр-міністр має поінформувати Главу держави особисто.