"Видатки уряду та інфляція - це пряма залежність", - сказав Віктор Ющенко в інтерв'ю телеканалу ICTV у неділю, 13 квітня, закликавши змінити політику видатків на більш збалансовану і планомірну. За січень-лютий видатки уряду і місцевої влади збільшилися на 75%, з них значна частина має безпосередній вплив на зростання споживчої інфляції. Президент також закликав мінімізувати дефіцит бюджету, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.
Говорячи про можливості впливу Національного банку на приборкання інфляції, Віктор Ющенко наголосив, що НБУ зробив достатні кроки зі свого боку. "Але відповідь Національного банку не завжди є самодостатньою", - сказав Президент, зазначивши, що НБУ не може працювати одноосібно проти тенденції ринку.
Президент виклав своє бачення основних кроків подолання інфляції та її наслідків. Особливий акцент у такій політиці він зробив на необхідності надати дієву бюджетну підтримку національному виробнику продовольства.
"Це відповідь не сьогодні на сьогодні. Вона працюватиме через три - чотири місяці, але якщо ми її зараз не зробимо, ми в другому півріччі матимемо ще складнішу ситуацію", - попередив Віктор Ющенко, навівши дані, що фактично сільське господарство отримало у першому кварталі орієнтовно 5% передбаченою Бюджетом-2008 підтримки.
Президент зазначив, що світові ціни на аграрну продукцію зростають, і Україна як потужний виробник сільськогосподарської продукції на світовому ринку має скористатися цією кон'юнктурою.
"Така увага до сільського господарства - це прорив для України. Переконаний, що ефективна сільськогосподарська політика може принести Україні те, про що ми так довго мріяли", - сказав Віктор Ющенко.
Другим напрямом стабілізації фінансової ситуації Президент назвав курсову політику.
"Національний банк повинен бути поза підозрою. Його курсова політика повинна бути незалежною. На нього ніхто не повинен робити ні політичні, ні владні впливи. Ми повинні зберегти одну точку стабільності", - сказав Віктор Ющенко, додавши, що дискусії щодо стабільності гривні, яка є безсумнівною, завдають великої шкоди фінансовому клімату.
Президент вважає, що антиінфляційні кроки мають передбачати відновлення соціальних стандартів, зокрема розміру прожиткового мінімуму, для захисту найбільш соціально вразливих верств, які найбільше потерпають від зростання інфляції. "Люди, які потребують підтримки держави, повинні цю підтримку отримати. Це теза поза всякою дискусією", - сказав він, зазначивши, що це прямий обов'язок парламенту та уряду, який має бути виконаний терміново.
На переконання Глави держави, стрімке зростання інфляції спричинене відсутністю структурних реформ. "Відповідь, чому ці процеси відбуваються зараз в Україні: тому що в Україні не йдуть структурні реформи. Глобальна відповідь, як боротися стратегічно з інфляцією, - це проведення ефективних економічних реформ", - сказав Президент.
Віктор Ющенко вважає, що темпи інфляції, показник якої у першому кварталі склав річну норму - 9,7%, є надзвичайним викликом для української економіки.
"Наша інфляція найвища. Ніхто в СНД такої інфляції не має", - сказав Віктор Ющенко.
У такому контексті Президент закликав усі інституції, які мають повноваження розробляти і проводити антиінфляційні заходи, спільно діяти у відповідь на цей виклик.
"Поза політичними дужками нам треба дуже серйозно віднестися до того, що у нас відбувається на ринку роздрібних і оптових цін", - сказав В.Ющенко.
"Це удар, який національна економіка не переживе", - прогнозує Президент у тому випадку, якщо темпи інфляції не будуть знижені через адекватні ефективні кроки.