Ющенко взяв участь у відкритті пам'ятного знаку жертвам Голодомору 1932-1933 рр у Варшаві.

16:58, 7 вересня 2009

7 вересня У Варшаві Президенти України Віктор Ющенко та Президент Республіки Польща Лєх Качинський взяли участь у церемонії відкриття пам'ятного знаку жертвам Голодомору 1932-1933 років. Глави держав поклали квіти та вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання, - повідомили ZAXID.NET в Головній службі інформаційної політики Глави держави.

Пам’ятник знак освятив предстоятель Польської автокефальної православної церкви митрополит Савва.

"Сьогодні у столиці Польщі відкриваємо пам’ятний знак жертвам української Катастрофи - Голодомору 1932-1933 років. Переконаний, це я знакова подія для наших братніх народів - українського і польського. Голодомор, організований злочинним сталінським режимом, був однією з найбільших трагедій в історії людства. Його жертвами стали 10 мільйонів наших співвітчизників", - сказав Віктор Ющенко.

Він наголосив, що Голодомор був організований свідомо, з метою назавжди виключити можливість відродження України як незалежної держави. "Ці злодіяння повністю відповідають визначенню геноциду, що міститься у резолюції ООН", - переконаний Віктор Ющенко.

Він нагадав, що минулого року світова спільнота відзначила 75-і роковини Голодомору, коли по всій планеті, у тому числі й у Польщі, пройшла акція "Незгасима свічка" під гаслом "Україна пам’ятає - світ визнає". Президент наголосив, що Україна прагне, щоб світ знав про Голодомор і засудив його як геноцид Українського народу.

Віктор Ющенко висловив вдячність всім державам, громадянам інших країн і представникам різних народів за підтримку України у боротьбі за істину та історичну справедливість.

"Я висловлюю щиру подяку парламентові Республіки Польща, який ще в 2006 році одним із перших засудив Голодомор та визнав його геноцидом. Із вдячністю звертаюся до всіх польських друзів й української громади в Польщі, які взяли участь у відзначенні 75-их роковин трагедії. Сьогоднішню подію сприймаю як продовження чітко висловленої позиції Польщі: Голодомор 1932-1933 років - це геноцид Українського народу. У цій позиції вбачаємо вияв справжньої братерської солідарності, розуміння й підтримки", - сказав Президент.

Він також нагадав, що тиждень виповнилося 70 років з дня початку Другої світової війни, перший удар якої прийняла на себе саме Польща.

"Сьогодні складаю шану польським героям, що жертовно чинили опір загарбникам на Вестерплятте і на інших полях битв. Тоді разом із поляками проти нацизму пліч-о-пліч билися близько ста тисяч польських українців. Їхня спільно пролита кров сьогодні скріплює наше братерство. Злочини комунізму і сталінізму мають ту ж саму природу, що й злочини нацизму і гітлеризму. Це - злочини проти всього людства, проти самої ідеї людяності. Тому, засуджуючи Освенцім, Бухенвальд і Бабин Яр, світ має засудити й Голодомор, Гулаг і Катинь. Тільки через правду, повну правду про минуле пролягає шлях людства до миру, взаєморозуміння і взаємної поваги", - сказав Віктор Ющенко.

Він висловив гордість з приводу того, що Україна й Польща є зразком такого ставлення до непростої спільної історії. "Ми пройшли шляхом національного примирення, ми сприйняли болі іншого народу як власні. Я знаю, наскільки непростим був цей процес подолання стереотипів і упереджень, багатьох переосмислень спадщини минулого. Я радий, що ми змогли подолати важкий тягар цієї спадщини, звільнитися від колишніх кривд і образ. Я радий, що сьогодні ми - разом, українці і поляки, що ми дивимося один на одного поглядом братнім, дружнім, відвертим", - сказав Президент.

Він назвав важливим знаком українсько-польської дружби й взаємної поваги відновлення українського некрополя у центрі Варшави. "Знаменно, що поруч із могилами, в яких вічним сном спочивають козаки і старшини, командувачі Армії УНР, українські державні діячі, митці й учені, сьогодні постав Хрест пам’яті жертв Великого Голоду. Щиро дякую всім причетним до цього святого чину. Вічна пам’ять і Царство Небесне мільйонам невинно убієнних", - сказав Віктор Ющенко.

У межах церемонії відкриття пам’ятника Президенти України і Польщі також поклали квіти до монумента Борцям за волю України 1918-1920 років.

Довiдка ZAXID.NET

Пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932-1933 p.p. буде відкрито на Вольському кладовищі у Варшаві поряд з українським некрополем, де спочивають козаки, старшини і генерали Армії Української Народної Республіки, видатні діячі періоду УНР - міністри, дипломати, професори та інші. Пам’ятний знак являє собою традиційний козацький хрест, на якому у бронзі символічно передається трагедія українського народу, та напис українською і польською мовами: "Пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років", "Pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933". Встановлення пам’ятного знака жертвам Голодомору завершить формування українського некрополя у польській столиці. Авторами пам’ятного знаку є скульптор Геннадій Єршов та архітектор Богдан Боберський.