Президент України Віктор Ющенко, у поширеному його прес-службою коментарі, висловив свою точку зору на останні події в Грузії. Глава держави заявив, що "Україна повинна виступати за територіальну цілісність і державний суверенітет Грузії. Це питання повинно бути поза сумнівом у нашій полеміці, у нашій дискусії. Загроза територіальному суверенітету будь-кому - це є загроза нашому територіальному суверенітету".
"Війна у Грузії показала: Україна повинна рухатися у сторону колективної моделі безпеки. Ми дійсно пережили, можливо, найжахливіші 10 днів у нашій новітній історії. Чому вони жахливі? І чому у нашій історії? Тому що, очевидно, вперше за 17 років війна виникла між країнами, які колись формували Радянський Союз. Це перша війна міждержавна в рамках тих країн, які входили до складу колишнього Радянського Союзу. І це надзвичайно складний симптом. Він повинен з нашої сторони, на мій погляд, формувати надзвичайно прискіпливе відношення.
І тому на мій погляд, головне - з того, що трапилося, зробити кілька висновків. Висновок перший, який стосується не тільки України, а й будь-якої держави регіону чи навіть не тільки регіону. Цей висновок полягає в тому, що жодна національна модель безпеки, оборони не може дати самодостатньої відповіді на національний суверенітет. Нема такої моделі, яка була б самодостатньою для формування виключно власної національної позиції.
Те, що відбулося в Грузії - якраз яскравий приклад того, як легко можна бойові дії, порушення територіальної цілісності, суверенітету принести в сьогоднішніх умовах фактично на будь-яку територію, якщо за нею не стоїть система, механізми колективних гарантій. Іншими словами: без гарантій будь-яка територія може опинитися під такого роду діями, де, власне кажучи, під знаком питання будуть поставленні найсвятіші речі для нації - її незалежність.
Я не веду мову зараз, проти кого ми повинні виступати - я, навпаки, хочу підкреслити - за що ми повинні боротися. І це вже друге питання. Воно полягає в тому, що забезпечення гідного національного суверенітету, цілісність нашого кордону можна забезпечити тільки одним способом - дрейфуванням України до системи колективної безпеки. Тільки система колективної безпеки випише, в тому числі для України, найвищі міжнародні гарантії, які можливо б стали на заваді будь-яким діям, в тому числі і такого порядку, які виникли 7-8 серпня на території спочатку Південної Осетії, а потім і інших територій Грузії.
Наступна позиція. Коли ведеться дискусія - якщо ми між конфліктуючими сторонами пробуємо зробити аналіз, сформулювати дефініції, хто як виступає у цій ситуації або іншими словами, сформулювати своє відношення до сторін конфлікту, я б на першу позицію ставив тезу: в цьому конфлікті найголовніше, щоб Україна виступила за принцип територіальної цілісності і суверенітету. Незалежно від того, про яку частину аналізу йдеться - чи про початок агресії, чи про кінець, чи про врегулювання цього конфлікту.
І тому аспект номер один - це територіальна цілісність будь-якої країни. Якщо вона ставиться кимось під сумнів, значить ми на початку глибоких серйозних військових дій. Тому коли ми говоримо прикладно відносно конфлікту в Грузії, Україна повинна виступати за територіальну цілісність і державний суверенітет Грузії. Це питання повинно бути поза сумнівом у нашій полеміці, у нашій дискусії. Загроза територіальному суверенітету будь-кому - це є загроза нашому територіальному суверенітету. Допущення будь-якої ревізії суверенітету і територіальної цілісності будь-якої країни Європи - це значить допустити ревізію територіальної цілісності України.
Тому тут я хочу підкреслити: наша сторона - повинно бути чітке дотримання принципів Гельсінських угод, направлених на утвердження територіальної цілісності будь-якої європейської країни. І та країна, яка постраждала, повинна отримати від України в даному питанні політику консолідації, єдності і підтримки".