Ухвалення нової Конституції шляхом загальнонародного волевиявлення, про можливість якого неодноразово згадував президент Віктор Ющенко, є можливим, але вкрай складним заходом, оскільки в цьому випадку необхідно провести три референдуми. Про це заявив український юрист, професор права Віктор Мусіяка.
Як повідомляє "Дзеркало тижня", подібні складнощі, за словами Віктора Мусіяки, обумовлені наявними рішеннями Конституційного суду про порядок проведення конституційних референдумів.
"У 2000 році на всенародне обговорення пропонувалося винести питання "Ви за те, щоб Конституція була прийнята на референдумі?" Тоді Конституційний суд визнав таке питання неправомочним. Спочатку, на думку КС, слід було провести референдум, на якому з’ясувати, чи потрібна народові нова Конституція", - нагадав експерт.
При цьому навіть у разі позитивного результату першого референдуму, для ухвалення нової Конституції необхідно змінити чинну, упевнений Мусіяка.
"У 2008 році Конституційний суд визначив, що новий Основний Закон може прийматися на референдумі відповідно до Конституції і законів. Що це означає? Якщо Конституція приймається на референдумі, отож змінюється порядок її зміни, передбачений XIII розділом Основного Закону. А якщо конституційні коригування стосуються цього розділу, то їх необхідно закріплювати на всеукраїнському референдумі", - заявив юрист.
Таким чином, для ухвалення нової Конституції існує необхідність проведення трьох референдумів, підсумував Мусіяка.
"Оновлення Конституції має проходити у три етапи. Перший етап - референдум про необхідність прийняття нової Конституції. Другий етап - референдум про внесення в Конституцію змін, які стосуються XIII розділу. Третій етап - референдум, на який буде винесено текст нової Конституції. Якщо так - будь ласка. Але наголошую, що провести три референдуми одночасно не можна. Тільки послідовно, один за одним", - відзначив юрист.
Нагадаємо, раніше Президент України Віктор Ющенко заявляв, що готовий оголосити всеукраїнський референдум щодо змін до Конституції. "Україні потрібна нова Конституція, яка б чітко розмежувала повноваження гілок влади, забезпечувала їхню ефективну роботу, давала відповідь на низку викликів, що стоять перед державою", - зазначив В.Ющенко.