Латвія з 1 січня 2014 року розлучиться зі своєю національною валютою – латом. Вона стане 18-ю країною єврозони і другою серед республік колишнього СРСР, яка перейшла на євро.
Перейти на євро Латвія повинна була ще у 2008 році. Причому до єврозони тоді збиралися вступати одразу три держави Балтії. Однак економічна криза сплутала всі карти. Потім вирвалася уперед Естонія. Латвія прожила зі своєю національною валютою на два роки довше, передає РБК.
Лат був платіжним засобом у країні з 1922 року до проголошення Латвійської РСР у 1940 році. Після відновлення незалежності на початку 90-х років латиші рік користувалися перехідною валютою – латвійськими рублями. У народі їх прозвали «реп шиками» – за ім'ям тодішнього президента Банку Латвії Ейнарса Репше.
А нові лати і сантіми з'явилися в Латвії 1993 року. За вартістю лат поступався тоді в Європі тільки мальтійській лірі і кіпрському фунту. За один лат давали майже 2 долари США. До 2005 року курс лата був хитким. Але після жорсткої прив'язки до євровалюти курс стабілізувався на позначці 1 євро 42 центи. За цим курсом і буде обмінюватися лат з 1 січня до 30 червня 2014 року у 650 пунктах країни. Але в Банку Латвії обміняти лати на євро можна буде і після цієї дати.
Отримати євровалюту в банкоматах, зокрема Swedbanka, можна буде вже через годину після настання Нового року. Вклади в національній валюті в усіх банках Латвії 1 січня буде конвертовано в євро за єдиним курсом без комісії. Міняти гроші самостійно банківським вкладникам не доведеться.
Протягом перших двох тижнів січня за товари та послуги можна буде розплачуватися і латами, і євро. Решту ж будуть видавати тільки в євро. Усі ціни в Латвії ще з початку жовтня вказано у двох валютах. Лати на цінниках залишатимуться ще півроку, щоб жителі звикли – адже в євро всі товари виглядають мало не в півтора разу дорожчими.
Нагадаємо, за висновками Єврокомісії і ЄЦБ макрофінансові та економічні показники Латвії не тільки далеко перевершують необхідні для вступу критерії, але і є одними з найкращих серед держав монетарного союзу. Інфляція в Латвії становила у 2012 році 1,3% від необхідних 2,7%, дефіцит бюджету – 1,2% ВВП при необхідних 3%, держборг – 40,7% ВВП при нормі до 60%. Курс національної валюти до євро залишається структурно стабільним, що стосується довгострокових ставок за позиками, то вони становлять для Латвії 3,8%, тоді як мінімально допустимим рівнем є позначка у 5,5%.