З 1 січня змінюються правила працевлаштування українців у Польщі

19:17, 28 листопада 2016

З нового року Польща змінює правила працевлаштування для іноземних громадян. З 1 січня польські роботодавці будуть змушені брати дозвіл на роботу для іноземця у місцевої влади. Це дозволить легалізувати роботу мігрантів та покращити умови праці.

До слова, в Польщі зараз працює приблизно мільйон українців. Роботи для українців у Польщі багато. Сайти оголошень рясніють пропозиціями працевлаштування ― чи сезонного, чи на постійно. Та Ігор, який півроку провів на заробітках у сусідів, радить роботодавця обирати ретельно.

«Бажано їхати до знайомих або туди, де вже працюють якісь знайомі і можуть дати якусь характеристику роботодавця», ― радить колишній заробітчанин Ігор Кондратюк.

90% усієї пропонованої праці в Україні ― від нелегальних посередників, кажуть фахівці. Ліквідувати цей тіньовий ринок мають наші урядовці. Хоча поляки теж зізнаються, що досить часто працевлаштовують іноземців нелегально.

«В 2015 Польща видала 800 тис. дозволів на роботу, з них 95% отримали українці. При цьому офіційно працевлаштованими були всього 500 тисяч громадян України», – зазначив заступник міністра у справах сім’ї, роботи і соціальної політики Польщі Станіслав Швед.

Більшість заробітчан у Польщі працюють на основі договорів, які не гарантують соціального захисту та гідних умов праці.

«Більшість українців, які працюють в Польщі, працюють на підставі договорів, які не надають можливості соціального забезпечення. За статистикою, тільки 15% трудових договорів забезпечують умови праці для українців, такі ж як для польських працівників», ― розповів голова Українсько-польської господарчої палати Яцек Пєхота.

На торгівлі дозволами на роботу процвітає нелегальний бізнес. Поряд із польським консульством у Львові такі дозволи пропонують за ціною від 100 євро десятки «ділків». Схожий дозвіл собі купила і Руслана Гашпар, а далі з звернулася по допомогу до компанії «Лойд».

«Нас оформили за трудовим договором в місто Чеховіце-Джезіце на завод Валео, де ми будемо працювати в відділі якості ― контролювати запчастини до машини», ― розповідає колишня заробітчанка Руслана Гашпор.

У Кракові жінка підписала договір. І так стала працівницею у лізинг: компанія, з якою вона уклала договір, здавала її працю в оренду. За роботу жінці на заводі платили 8 злотих на годину, а ще обіцяли безкоштовне житло. І це нібито прописали у контракті, мікроскопічним шрифтом. А вже з першої зарплатні почали зникати кошти.

«Сказав, що то податок за хату, про який він начебто теж не знав, а дізнався на початку жовтня. А коли поляки самі подзвонили запитати що то за такий податок, то він сказав, що ми самі йшли на такі умови», ― скаржиться пані Руслана.

Відтепер слухавки Олександр Євчук, який працевлаштував жінку у Польщі, не бере. А Руслані боргують більше 1000 злотих. В офісі компанії, яка відсилала жінок на роботу, пояснили, що всі кошти заплатили. А телефоном рекрутер пояснив, що це за податок за квартиру.

«Коли житло оплачується готівкою, відповідно, ніякого податку нема. Коли нема податку, то хазяїн цього житла займається діяльністю нелегально, бо за все треба платити податки», ― розповідає рекрутер Олександр Євчук.

Тому начебто стягнули кошти з жінки. Але така схема рекрутерства ― людина і лізинг ― є найкоротшим шляхом до рабства. Тому, аби уникнути зловживань з обох боків, польська асоціація підприємців та роботодавців пропонує легалізувати українських заробітчан. Це дасть трудовим мігрантам можливість отримувати страхівку і бути впененим, що поляки дотримаються усіх букв їхнього трудового кодексу.

«Ми виступаємо за легалізацію праці у Польщі для мільйона працівників з України, які зараз працюють, за нашими підрахунками, у Польщі. Щоб вони могли користуватися такими ж правами, як і громадяни Польщі», ― розповів президент Союзу підприємців Польщі Цезари Казьмєрчак.

Відтак з 1 січня роботодавцю достатньо написати заяву про намір працевлаштувати іноземця та зареєструвати його в органах місцевої влади. На підставі такої заяви працівнику видають річну візу з правом працювати 180 днів у році. Компанії, які відправляють українців на роботу до Польщі, кажуть, що це зменшить у рази підпільні контори.

«Як це вплине на компанії на працевлаштуванні працівників, тут мається на увазі в Україні, прямо, тому що більшість з них не зможуть працювати за тою нелегальною схемою, з якою вони працювали раніше», ― підсумовує рекрутер Софія Папірник.

І це зменшить ризик потрапити у «робочу пастку»за кордон. А ще з нового року трудові мігранти у Польщі отримуватимуть більші зарплати. Зараз дозволений законом мінімум становить 8 злотих на годину ― це 52 гривні. А з 1 січня такий мінімум становитиме 12 злотих.