З 2018 року Міносвіти запровадить 12-річну шкільну програму

Наразі почали застосовувати нововведення для початкових класів

20:37, 2 вересня 2016

З 1 вересня у школах почали застосовувати нововведення Міністерства освіти і науки України для початкових класів. Тепер у школярів замість ручки – олівець. У вчителя замість оцінок – наклейки зі смайликами, а таблички множення «на зубок» вже не вчать.

Першокласники школи «Джерельце» виводять перші літери у спеціальній книжечці. Її розробили самі вчителі. У пеналах дітей ґумка і підстругачка, а в руках замість ручок – прості олівці.

Легше буде і з оцінками. У початковій школі Міністерство освіти їх скасувало. Але щоб стимулювати дитину, тут вже не перший рік застосовують інші методи. Вчитель може оцінити роботу словом, малюнком, а бо ж кольоровими наклейками.

«Саме позитивними наліпками оцінювати, щоб вони були веселі, радісні, щоб на них були гарні слова, і якщо дитині щось не вдається, то це не повинно наголошуватись на тому, що не вдалося і чіпляти наліпку зі сумним сонечком. Стараєшся щось знайти хороше в роботі дитини», – говорить класний керівник 1-А класу школи «Джерельце» Лідія Хоршунова.

Та такі оцінки не зовсім підійдуть учням третіх та четвертих класів, вважають освітяни. Адже справжні оцінки у старшій школі можуть завдати їм стресу. Тому тут впровадили дванадцятибальне оцінювання з третього класу – Міністерство дає таке право школам. Переживатимуть школярики тепер менше, адже контрольних робіт з кожного предмету стало менше.

«Коли контрольні, самостійні роботи – я дуже хвилююсь. Це добре, коли їх кількість зменшили», – вважає учениця 4-Б класу Анастасія Онисько.

Відступи у клітинках, формат підписання зошитів, правильне з’єднання букв та оцінювання каліграфії тепер в минулому. У Міносвіті відмовились від таких дрібних вимог.

«Можливо, для дітей це буде простіше, бо враховується тільки охайне і читабельне письмо. Це легше для вчителя, бо нам простіше буде оцінювати роботу, і менш травматичніше для дітей», – пояснює класний керівник 4-Б класу Наталія Ренчка.

Успіхи учня тепер – конфіденційна інформація. Стосується лише вчителя, дитини та її батьків. Домашніх робіт у першокласників не буде взагалі, а школярам з другого по четвертий клас їх не задаватимуть на вихідні, свята та канікули.

«Не хочеться на вихідних домашніх завдань. Буває, що щось задавали повторити, нагадати, якщо цього не буде – буде дуже добре», – розповідає мама другокласника Мар’яна Волосецька.

Такі нововведення запропонувало Міносвіти тільки в серпні. Тож вчителі й самі вчаться новому.

«89% вчителів перших класів повністю пройшли навчання, де обговорювалися і зміни в програмі, і обговорювалися ці інновації щодо організації навчально-виховного процесу в першому класі, бо вони торкаються кожного вчителя», – додає методист початкової школи Навчально-методичного центру освіти Галина Воробець.

«Завжди говорять, коли є початкова школа окрема одиниця, то важко тим дітям адаптуватися в старшій школі. Якщо додати ті зміни, які зараз відбуваються, то їм буде ще складніше. Має бути обов’язково наступність», – вважає директор школи «Джерельце» Світлана Мазур.

У методичному центрі запевняють: нововведення у старшій школі також будуть. Адже з 2018 року Міносвіти запроваджує 12-річну програму навчання.