З 2020 року в Україні дітей не прийматимуть до дитячих будинків. Натомість будуть створені всі умови, щоб діти з соціально незабезпечених сімей могли повноцінно рости зі своїми рідними батьками. Проте у виняткових випадках діти житимуть у патронатній або прийомній сім’ї, повідомила виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.
«Сьогодні існують набагато кращі моделі підтримки дітей, ніж дитячі будинки. Увесь цивілізований світ відмовився або відмовляється від такого влаштування дітей – в тому числі через негативний вплив на психічний і фізіологічний розвиток дитини. Не живуть діти в інтернатних закладах і до повноліття. Такого просто не існує», – стверджує Супрун.
Вона наголосила, що жоден зразковий інтернатний заклад з найкращими умовами не замінить сім’ю, а тому уряд почав зміни в системі підтримки дітей, які живуть без батьків.
«Насправді з дітей, що живуть в таких закладах в Україні, лише 8% мають статус дітей-сиріт. У інших є мама або тато, або обоє батьків, які опинилися в скрутному становищі і не можуть виховувати дитину», – написала Супрун у Facebook.
За її словами, передбачається, що до 2020 року дитячі будинки працюватимуть у звичайному режимі, а потім їх планується трансформувати в центри медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям. Цей процес буде тривати до 2023 року. Кількість місць в таких центрах буде створено відповідно до потреб територіальної громади.
Супрун додала, що такі центри також будуть надавати послуги з респісу – тимчасового відпочинку батьків дитини з інвалідністю. Допомогу таким дітям надаватимуть в обов’язковій присутності батьків або людей, які їх замінюють. В інтернати ці заклади не перетворяться, запевнила Супрун.
«Паліативна допомога та реабілітація увійшли в “зелений список” – гарантований державою пакет послуг, за який платить Національна служба здоров’я України. Ці послуги для громадян будуть безкоштовними», – повідомила виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я.
У той же час вона зазначила, що це не означає, що діти з дитячих будинків залишаться без житла.
«Ми хочемо, щоб діти, які зараз живуть в них, були влаштовані в хороші сім'ї або могли зростати в умовах, наближених до сімейних», – написала Супрун.
Вона додала, що як альтернатива дитячим будинкам існує практика патронатної (тимчасової) сім’ї.