Будівля на вулиці Лемківській, 9 у Львові уже майже десять років вважається аварійною. Люди вдались до перекриття вулиці, вимагаючи не виділяти землю під будівництво поблизу їхнього житла. Бояться, що будівельні роботи остаточно зруйнують їхні оселі.
«От подивіться, ці перші поверхи не придатні до життя, зараз відкрити вікно, там підлога вся сира», – демонструє плачевний стан свого дому мешканець будинку на Лемківській, 9 Зеновій Залипський.
Аварійним та таким, що загрожує обвалом, будинок на Лемківській,9 визнали ще у 2009 році. Тоді він був у підпорядкуванні дочірнього підприємства «Львівського комбінату хлібопродуктів» державної акціонерної компанії «Хліб України». «Наразі фундамент будинку нижче рівні землі, дуже часто потопи були дощові і нас топило так, що по коліна води», – скаржиться сусідка пана Зеновія.
Згодом поряд із аварійним житлом постала багатоповерхівка. Сусідство із будівельним майданчиком додало мешканцям екстриму. Відтак, коли дізнались що пустир поруч хочуть віддати під забудову, почали протестувати.
«На другому поверсі всюди тріщать стіни. Як довго він протримається, якщо будуть будувати, я не впевнений, тому що приходили експерти оцінювали стан будинку і казали що оця ферма, що тримає дах, вона вже розсипається, і якби прибудова не тримала, ця стінка вже би впала, – переживає ще один мешканець будинку на Лемківській, 9 Орест Кошовський.
У комунальну власність міста будинок перейшов у 2015 році, та переселення люди так і не дочекались. 29 червня депутати міськради проголосували за передачу ділянки поблизу будинку орендатору. ТзОВ «Резерв плюс» тепер може розробляти проект землеустрою. Представник компанії Олександр Сєров позицію фірми виклав у листі: «Буде враховано інтереси мешканців при здійснені забудови через забезпечення дотримання інвестором всіх будівельних норм та правил при здійсненні будівництва, забезпечення будівництва об'єктів соціальної інфраструктури, які станом на сьогодні взагалі відсутні».
«Відповідно до інформації ТзОВ «Резерв-Плюс», яку вона озвучила на пленарному засіданні при розробці програми інвестиційного проекту побудови цієї ділянки, будуть враховані інтереси мешканців і буде в комплексі йти обговорення питання можливості відселення мешканців, – уточнив в.о начальника управління земельних ресурсів Ельвіра Колос.
Загалом у Львові 20 аварійних будинків. Цьогоріч заплановано майже мільйон на виведення деяких з них із аварійного стану. Два уже відремонтували, на черзі ще чотири будівлі. А от вільних квадратних метрів і у місті немає. «Років сім-вісім місто не будує абсолютно нічого, тому ми не маємо куди відселити тих мешканців», – каже заступниця начальника управління ЖКГ Галина Мазур.
До переліку на виведення з аварійного стану будинок на Лемківській,9 цього року не потрапив. У місті ще визначатимуть, чи підлягає будівля реставрації.