З хворої голови на здорову?

21:58, 26 жовтня 2017

Отака мені приказка спадає на думку, коли дивлюсь на проект бюджету-2018. І що пильніше вчитуюся у законопроект, то більше аргументів на користь цієї народної мудрості відшуковую. Центральна влада дедалі більше перекладає на плечі місцевого самоврядування: звісно, обов’язків – фінансово нічим не підкріплених!

Уже на початку листопада у Верховній Раді мали б взятися за розгляд бюджету країни на наступний рік. Тож сів я аналізувати проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік".

Уже всім відомо про те, що на місцевих бюджетах не перший рік утримання професійно-технічної освіти, компенсація пільгових перевезень, оплата праці непедагогічних працівників, фінансування житлово-комунальних послуг в освіті та медицині та ще й усі борги із ЖКГ за минулі роки, з якими не впоралася держава. Тож на тому зупинятись не буду. Нині про інше.

Дійшов я до додатку № 10. І тут – овва! Чорним по білому написано: з наступного року 28 коледжів Львівщини держава планує передати на фінансування з обласного бюджету. Зокрема це 4 коледжі Львівського національного аграрного університету, 6 – НУ «Львівська Політехніка», 3 – ЛНУ імені І. Франка, Медичний коледж Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, Львівський полiграфiчний коледж Української академiї друкарства та інші.

«А що тут такого?» – спитаєте ви. Поясню.

Раніше ці заклади освіти утримувалися з держбюджету. Тепер же держава вирішила перекласти утримання ВНЗ І-ІІ рівня акредитації на обласні бюджети. Цікаво, торік цей механізм перекладення видатків стосувався міст обласного значення чи об’єднання громад, та вже у 2018-му збираються включити в цей процес і обласні бюджети. Якби ж це були єдині перекладені на плечі місцевого самоврядування додаткові видатки (як-то кажуть, дивися вище). Де ще шукатиме Львівська область не мало - не багато 350 мільйонів, щоби профінансувати роботу цих коледжів? Зважаючи на те, як «ефективно» працює Львівська обласна рада, маю дуже великий сумнів, що ця місія здійсненна. Головне – щоб у кінці наступного року ми не говорили вже про закриття цих закладів освіти…

Зазначу, 25 жовтня Львівська обласна рада провалила звернення до голови Верховної Ради та Прем’єр-міністра щодо проекту держбюджету. Його підготувала обласна фракція «Самопомочі». Там власне йшлося про те, щоб не допустити голосування в парламенті такого кабального для місцевих бюджетів бюджету-2018.

Вочевидь, решту обласних обранців від Львівщини влаштовує те, що через такі дії держави обласний бюджет матиме фінансову дірку у 1 мільярд гривень!

І ще – я би дуже хотів би помилитися щодо долі львівських коледжів…