11 вересня у Львові відбулося освітянське віче на захист української мови, яке зібрало близько двох тисяч учасників.
Окрім представників галузі освіти, на віче виступили також Львівський міський голова Андрій Садовий і депутат Львівської міської ради, кандидат у народні депутати Юрій Михальчишин.
Першим слово на віче взяв викладач і поет Григорій Чопко, який наголосив: «Росія – це не наш стратегічний партнер, це – наш стратегічний ворог. Ніхто, крім Росії, не зазіхає на нашу незалежність».
Водночас він наголосив, що українці завжди готові дружно жити з тими росіянами, які також живуть в Україні, бідують і недоотримують зарплату разом із українцями і допомагають їм розбудовувати українську державу, але ніколи не дружитимуть з «москалями», які є п’ятою колоною Кремля в Україні.
Разом із тим, освітяни прийняли на віче звернення до президента Віктора Януковича, закликаючи його «не руйнувати остаточно те, що творилося віками, що ідентифікувало нас у світі і творило, як окрему націю» - українську мову.
«Закон про регіональні мови в Україні відводить українській мові роль пасербиці, що не може не викликати болю, обурення та гнівного осуду… Не перетворюйте Україну в колонію Росії», - йдеться у зверненні.
Нагадаємо, 3 липня 2012 року Верховна Рада прийняла закон «Про засади державної мовної політики».Згодом голова Верховної Ради України Володимир Литвин підписав йогоі відправив президентові України Віктору Януковичу. Додамо, що раніше В.Янукович заявляв, що прийме рішення щодо ухваленого закону лише після його ретельного фахового аналізу та експертних висновків. Янукович підписав Закон№5029-VI "Про засади державної мовної політики" 8 серпня 2012 року. Закон передбачає встановлення офіційного використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких поширена ця мова.
13-19 серпня статус регіональної російській мові надали обласні Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Одеська, Херсонська, а також міські Ізмаїльська, Одеська і Севастопольська ради. 20 серпня статус регіональної російській мові надала Харківська міська рада, 21 серпня - Миколаївська і Херсонська, 6 вересня – Луганськ.