З програми концерту до Дня Незалежності у Києві вилучили «Заповіт»

20:07, 23 серпня 2016

З програми урочистого концерту до Дня Незалежності, який відбудеться 24 серпня на Майдані Незалежності, вилучили твір Сергія Прокоф’єва на вірші Тараса Шевченка «Заповіт».

Причиною такого рішення став скандал, який спалахнув довкола того, що цей твір – фрагмент опери «Семен Котко», у якій йдеться про події 1918 року та червоних партизан. Про це повідомили організатори концерту на сторінці оркестру «Народжені вільними» у Facebook.

«Тепер, коли піднявся скандал, ми змушені міняти програму. Не тому, що усвідомлюємо свою неправоту, а тільки для того, щоб не зіпсувати це найсвітліше для кожного українця свято, день 25-річчя Незалежності України, токсичною полемікою на тему #‎зрада», - йдеться у повідомленні.

«Ми не будемо обговорювати, чи «ватники» Прокоф'єв або Чайковський. Здавалося б досить і того, що всесвітньо відомі композитори пов'язані з Україною, а Прокоф'єв й народився на Донеччині. Нагадаємо тільки, що опера «Семен Котко» навіки залишиться в історії незалежної України не тому, що вона присвячена «червоним партизанам», а тому, що в самий розпал сталінських репресій, коли існувала заборона на все українське, Сергій Прокоф'єв не побоявся включити в свою оперу шевченківський «Заповіт», який і повинен був пролунати у концерті», - наголошують організатори.

Вони пояснили, що за їх задумом саме ця версія «Заповіту» повинна була супроводжуватись відео руїн аеропорту імені Прокоф’єва у Донецьку. «Цей номер концерту ми присвячували пам’яті усіх, хто за 25 років Незалежності поклав життя, захищаючи національні цінності та свободу. З екрану, під надпотужну космогонічну фактуру музики і слів, на нас дивляться очі Чорновола, Гонгадзе, Нігояна та його небесних побратимів, кіборгів, хлопців, що полягли на Сході…
Тоді, в 1940 році, цей мужній акт міг коштувати Сергію Прокоф'єву свободи і життя, сьогодні цього здається мало тим, хто заради свободи України не ризикував нічим», - наголошують автори програми.

Нагадаємо, оркестр «Народжені вільними» - унікальний творчий колектив, створеній за ідеєю президента України Петра Порошенка з музикантів, народжених у 1991 році.

Музиканти з’їхалися з Дніпра, Києва, Луцька, Львова, Миколаєва, Одеси, Сум, Харкова, Херсону, Черкас, Чернівців, з Донбасу тощо.

Головний диригент – всесвітньо відомий музикант, музичний керівник Веймарського симфонічного оркестру та Веймарської опери (Німеччина) та Північно-Британського симфонічного оркестру (Велика Британія) Кирило Карабиць.

За словами організаторів, програма концерту символізує 400 років історії української музики.

До програми концерту увійшли: Борис Лятошинський. Урочисті фанфари з 5-ї симфонії; Державний Гімн України; Максим Березовський. Симфонія. 1 частина; Ференц Ліст. Симфонічна поема «Мазепа»; Михайло Вербицький. Симфонічна увертюра; Модест Мусоргський. «Гопак» з опери «Сорочинський ярмарок»; Петро Чайковський. Концерт для фортепіано з оркестром №1, І частина.

У фіналі концерту прозвучить світова прем’єра твору Івана Небесного «Небесний. Щердик» для фортепіано, бандури, дитячого хру, мішаного хору, симфонічного оркестру та мультимедіа.

Символізм цього твору – вічна, світової популярності пісня про народження Ісуса, про Різдво, про народження Незалежної України, боротьбу за незалежність, перемоги українського народу, про щасливе майбутнє.

Концерт у прямому ефірі покаже «Перший національний».