З російських фейків про Україну сміються навіть діти

20:40, 28 січня 2015

Російські медіа показують, як в Україні «сходять з глузду». Мовляв, шкільні підручники переписують, а голови глядачів забивають нісенітницями.

Історія про укрів і викопане море вже стала інтернет-мемом. Різноманітні версії сюжету російського ТВ-центру на Youtube збирають десятки тисяч переглядів. Невідомі експерти розповідають нечувані байки про програму середньої школи і про месію-Бандеру. А неадекватність українців підкріплюють вирваними фразами із статей науковців та відео з гумористичних шоу київських каналів.

В абсурдності таких заяв впевнені навіть шестикласники. Львівські вчителі взагалі шоковані: пригоди племені укрів не те, що не вивчають, саму назву вважають некоректною й образливою.

«Взагалі, це термін вульгарний, безкультурний і вживається на рівні базарів, у міжвоєнний період шалманів. Це пияцький такий притон, де можна було швидко заробити на алкоголь. Які укри?» – обурилася вчитель історії Аліса Васільєва.

І все було б весело, якби не було так сумно. Історик Василь Расевич пояснює, у тому, що такі сюжети з’являються в медіа-просторі, винні і українські ЗМІ, які запрошують в ефіри сумнівних науковців та тиражують далеко не академічні версії нашої історії.

«Російський канал, ТВЦ у цьому випадку, просто переказав ті нісенітниці, які є в нашому інформаційному просторі. Цю інформацію можемо назвати публічною історією. Вона є примітивною і доброю поживою для російської пропаганди», – зазначив Расевич.

Доцент кафедри української преси факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка Олег Романчук, який досліджує інформаційні війни, додав: дбати про інформаційний простір потрібно було ще з 1991 року. Мовляв, з незалежністю не зникли російські книжки, преса і телебачення. Згодом, у 2000-х, почала з'являтися псевдоісторична й відверто антиукраїнська література. А телебачення й інтернет, вважає науковець, і зовсім розучили людину думати.

«Є така хвороба, називається церебропатія – це лінь думати, от не хоче зіставити людина ті чи інші факти і зробити правильний висновок. Брак такого бажання призводить до певних зрушень в психіці і тоді апелювати до розуму, до логіки – безнадійна справа», – пояснив Романчук.

Засновник популярного ресурсу несправжніх новин UaReview жартує: російські ЗМІ забирають у них хліб. На сайті друкують фейкові новини, але повністю зберігають стиль і форму. Відтак на жартівливі повідомлення часто купуються не лише читачі, а й журналісти.

Науковці наголошують, що пора владі звернути увагу на освіту, а медійникам відмовитись від російського продукту та створювати власний, правдивий і якісний.