Присутність в Україні протестантизму є одним із чинників, що дозволяє їй опиратися втягненню у простір впливу Російської православної Церкви. Таке переконання 13 травня під час конференції Інституту релігії та суспільства у Львові висловив віце-президент фонду «Духовне відродження», доктор Михайло Черенков.
Михайло Черенков наголосив, що в час розчарування в демократії, посилення євроскептицизму та уявний «крах» мультикультуралізму відроджує в Україні інтерес до РПЦ. За його словами, чинниками, що опираються втягненню України в простір впливу РПЦ, є наявність багатьох конфесій, декількох православних Церков, а також присутність протестантів.
Так, протестантизм вступає в протиріччя з поняттям державної релігії і корпоративного підходу в діяльності церковної громади, пояснив експерт. «Втручання держави в християнські дискусії завжди буде неприйнятним для Євангельських Церков», - зазначив він також, додаючи, що вирізнення однієї Церкви з боку української держави стане не сигналом для когось, а сигналом проти всіх інших.
Окрім того, Михайло Черенков висловив переконання, що теології потрібно відмовитися від компромісів з владою, які є радянським пережитком, і від історії як такої.
Торкаючись теми християнської ідентичності, експерт висловив думку, що у всіх українських Церквах має відбутися «ре-ідентифікація», щоб кожна Церква відчула себе частиною українського християнства. «Є український народ – не може бути католицького народу, православного народу, протестантського народу. Є українська культура, в якій є місце для всіх конфесій», - наголосив він.
Нагадаємо, сьогодні, 13 травня, у Львові розпочалася XIV Всеукраїнська науково-практична конференція «Релігія і влада в Україні: культурна традиція сучасний досвід та перспективи». Зокрема, на ній виступив головний редактор «Богословського Порталу», д-р Юрій Чорноморець, який зазначив, що для створення спільної української християнської ідентичності потрібен геній.