Затриманий майже чотири роки тому та засуджений на п’ять років в’язниці керівник головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Олександр Погорецький та його заступник Орест Баран систематично вимагали від своїх підлеглих кошти за те, щоб не звільняти їх з посад. Зокрема, задокументовані три факти такого вимагання – від керівників територіальних підрозділів ДМС у Миколаївському, Самбірському та Перемишлянському районах. Попри це вони досі перебувають на волі. Такі подробиці резонансної справи стали відомі з вироку Галицького райсуду Львова, винесеного 23 липня.
Нагадаємо, у вересні 2014 року керівників головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області затримали на хабарі 2 тис. доларів США та 4 тис. грн від підлеглого працівника. За цю винагороду керівництво мало не створювати штучних перешкод у його службовій діяльності. У грудні 2016 року Галицький районний суд Львова виніс вирок, визнавши посадовців винними і призначив покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі. Однак це рішення скасував апеляційний суд, а справу повернув на новий судовий розгляд.
23 липня 2018 року Галицький райсуд повторно розглянув справу і вдруге визнав винним Олександра Погорецького та його заступника Ореста Барана у вимаганні хабарів. Із цього вироку й стали відомі подробиці справи.
Як зазначається у вироку, Погорецький був призначений тимчасовим в.о. начальника ГУ ДМС у Львівській області в травні 2014 року. І вже в травні він почав вимагати кошти зі своїх підлеглих.
Усього у справі фігурують троє підлеглих Погорецького – це завідувач Миколаївського районного сектору ДМС, начальник Самбірського міського відділу ДМС та завідувач Перемишлянського районного сектору ДМС.
Згідно з матеріалами справи, у травні-липні 2014 року Погорецький вимагав від усіх трьох підлеглих кошти за «не звільнення із займаних посад та не створення перешкод у службовій діяльності у вигляді безпідставних перевірок, незаконного притягнення до дисциплінарної відповідальності».
Кожен з них мав передати Погорецькому через його заступника Барана по 3 тис. доларів одноразово і щомісяця платити по 1,5-5 тис. грн. Керівники Миколаївського і Самбірського підрозділів на такі пропозиції не погодились. При цьому, за свідченнями останнього, Погорецький погрожував ліквідувати Самбірський відділ ДМС і перевести його на нижчу посаду в Турці.
Водночас керівник Перемишлянського підрозділу таки погодився заплатити за те, щоб лишитися на посаді. Згідно з інформацією у вироку, він кілька разів передавав Барану по 1-1,5 тис. грн, однак той наполягав на одержанні 3 тис. доларів, а в решті знизив суму до 2 тис. доларів. У результаті Перемишлянський податківець звернувся до поліції і саме з його міченими доларами керівництво ДМС у вересні 2014 року затримали правоохоронці.
Крім того, він надав слідчим диктофон із записами розмов, у яких Баран вимагає хабар та розповідає, як ці кошти можна заробити. «Вбачається, що під час розмови обговорюється питання можливості незаконного збагачення при виконанні обов'язків у районному відділ ДМС, можливість незаконного отримання коштів від громадян при вклейці фотокарток в паспорт, втраті та відновленні паспорта», – зазначено у вироку.
Під час суду Погорецький і Баран свою провину не визнали, а Погорецький заявив, що його підставили, аби усунути з посади.
Утім, суд допитав низку свідків – працівників головного управління та територіальних підрозділів ДМС – і вдруге визнав Олександра Погорецького та Ореста Барана винними ч. 3 ст. 368 ККУ (одержання посадовцем хабара), а Погорецького – ще й за ч. 3 ст. 27 ККУ (організація злочинної групи).
Обох засудили до п'яти років позбавлення волі з конфіскацією всього належного їм майна, з позбавленням права протягом трьох років обіймати посади, а також позбавили рангів держслужбовців. Однак протягом 30 днів вони знову мають право на апеляцію.
Зазначимо, що в ході розгляду справи Погорецький, якого у березні 2015 року відсторонили від посади, навіть поновлювався на посаді через суд.