Незалежне зовнішнє оцінювання знань, за результатами якого цього року вступатимуть до ВИШів, може призвести до порушення прав людини на освіту. Тому, щоб не перетворювати Україну на поле для експерименту, з його остаточним введенням треба було зачекати до 2009 року. Про це сьогодні, 30 січня, під час прес-конференції заявив народний депутат України від БЮТ, голова парламентського комітету з питань освіти та науки ВРУ Володимир Полохало.
"Є ряд ризиків, які виникають з цього нововведення, - наголосив він. - Наразі оцінювання запроваджене лише на основі нормативних документів. А потрібно внести зміни у базові закони. Друге - потрібно запровадити кримінальну відповідальність за розголошення змісту та розповсюдження тестів, бо інакше з ВИШів корупція може перейти в центри тестування".
Крім того, Володимир Полохало наголосив на тому, що є ряд інших неузгоджених моментів. Зокрема, нерівність прав випускників попередніх років, які навчалися за дещо іншою шкільною програмою, аніж цьогорічні випускники, відсутність гарантій для слухачів підготовчих курсів, які їм надавали при вступі на ці курси та інші.
"Україна завжди була цінна своїм інтелектуальним капіталом. А зараз якість освіти у нас погіршилася, наша держава у цьому плані одна з останніх у Європі", - зазначив В.Полохало.
Відтак, за словами нардепа, до питання запровадження незалежного оцінювання знань замість вступних іспитів у ВИШі треба поставитись дуже відповідально. "Адже якщо Україна буде неготова, багато випускників вступатимуть у навчальні заклади Бєлгорода, Курська…", - вважає нардеп. Тому, щоб зняти усі суперечності, це питання винесуть на розгляд Комітету з питань освіти та науки Верховної Ради.