За 3 роки в Україні за агресивні пости в соцмережах винесли 36 вироків

17:14, 26 червня 2017

З 2014 року в Україні було винесено 36 вироків за статтею про «заклики до повалення влади», які були висловлені в соцмережах. Про це йдеться у статті Deutsche Welle.

Вказується, що за інформацією СБУ, проти адміністраторів сепаратистських груп з цього початку року відкриті 28 кримінальних проваджень за поширення закликів до насильницького повалення конституційного ладу чи захоплення влади – злочину, передбаченого статтею 109 Кримінального кодексу України.

«DW знайшла у відкритому реєстрі судових рішень понад 50 вироків за даною статтею, винесених судами з весни 2014 року. Із них 36 так чи інакше пов’язані з поширенням відповідних закликів через соціальні мережі», – йдеться у статті.

Водночас зазначається, що майже половина таких вироків стосується адміністраторів сепаратистських груп у соцмережах «ВКонтакте» та «Однокласники», які діяли у Києві, Черкаській, Житомирській, Закарпатській та інших областях.

Окремі провадження стосувалися не адміністраторів таких груп, а громадян, які робили поширення сепаратистських матеріалів на власних сторінках у «ВКонтакте» або «Однокласниках».

«Наявність в обвинувачених від кількох десятків до кількох сотень друзів або підписників дозволила суду трактувати такі дії як «поширення закликів», – йдеться у статті.

Водночас, як пише видання, вироки за цією статтею були винесені не лише за сепаратистську діяльність.

«Так, у лютому 2016 року Зарічний суд міста Суми розглядав справу 22-річного студента, який на своїй сторінці «ВКонтакте» під ніком «Богдан Мазепа» поширив допис однієї з націоналістичних груп. «На добраніч, не дамо відродитись совку, не дамо толерантній Європі змусити нас прийняти біженців. Повалимо уряд і встановимо ОСОБА_3 на чолі із повстанцями», – цитується заклик у рішенні суду. Цей та ще кілька дописів були розцінені судом як заклики до повалення існуючого конституційного ладу», – пише Deutsche Welle.

Вказується, що предметом дослідження слідства стають навіть коментарі у публічних дописах.

«Прикладом може стати справа ужгородського музиканта Юрія Б., який у січні 2017 року прокоментував пост у Facebook-групі «Пересічка «Ужгород» із закликом зібратися на мітинг під Закарпатською облдержадміністрацією. «Якщо хочете порядку, то треба брати всі в руки зброю і валити ту всю братію, якщо ні, то для чого ці заклики», – написав Б. у коментарях, що було кваліфіковано слідством і судом як публічний заклик до захоплення влади», – йдеться у статті.

Нагадаємо, 16 травня президент Петро Порошенко запровадив рішення РНБО, згідно з яким розширено список фізичних і юридичних осіб РФ, щодо яких введено санкції. У розширений список увійшли 1228 фізичних і 468 юридичних осіб. Зокрема в Україні заборонено доступ до соцмереж «ВКонтакте» і «Одноклассники», а також до Mail.ru і «Яндексу».

17 червня Служба безпеки України поширила заяву із проханням не використовувати російські поштові сервіси при реєстрації та керуванні доменними іменами « з метою недопущення нанесення шкоди інформаційній безпеці».