За борг Росія хоче отримати контроль над українською ГТС, – експерт

12:15, 30 січня 2013

Заявляючи про борг України в розмірі $ 7 млрд, Росія хоче отримати контроль над українською газотранспортною системою (ГТС) або погасити борги ВАТ «Газпром» в Європі. Таку думку висловив директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар під час телемосту з російськими експертами.

Гончар відзначив, що мова йде не стільки про невибраний газ, скільки про українську ГТС. "Швидше за все, за цим стоїть нав'язливе бажання швидко отримати актив", – сказав він.

Експерт звернув увагу на те, що сума претензій російської сторони до України приблизно вписується в суму однієї з оцінок української ГТС, яка, за його словами, не є адекватною, пише Ліга.Бізнес.

"Якщо ми візьмемо до уваги давнє пристрасне бажання, ідею-фікс не тільки «Газпрому», але і Кремля отримати контроль над ГТС України, особливо після того, як це вдалося в Білорусі, то все стає на свої місця", – заявив він.

На думку Гончара, з реалізацією проекту з видобутку сланцевого газу в Україні роль ГТС зросте, оскільки цей газ необхідно буде доставляти як споживачам в Україні, так і споживачам за кордоном.

"Це зайвий раз говорить про те, що крок «Газпрому», пов'язаний з виставленням віртуального семимільярдного боргу, переслідує не одну, а кілька цілей, в тому числі через контроль над українською трубою заблокувати перспективні проекти видобутку сланцевого газу і газу щільних порід", – сказав він .

Гончар підкреслив, що якщо «Газпром» отримає контроль над українською ГТС, "можна бути практично впевненим, що доступ іншому газу в цю ГТС, окрім газпромівського, буде закритий".

Крім цього, вважає експерт, причиною розмови про борг можуть бути проблеми «Газпрому» в Євросоюзі. Гончар зауважив, що там «Газпрому» загрожують штрафні санкції приблизно до $10 млрд.

"Можливо, «Газпром» вже передчуває такий фінал. Можливо, він розуміє, що ця сума буде не $ 10 млрд., а трохи нижче, і тому вирішив на тлі скорочення своїх надходжень від експорту газу в Європу розрахуватися з майбутнім штрафом за рахунок України ", – пояснив він.

Нагадаємо, НАК "Нафтогаз України" отримала від "Газпрому" рахунок на $ 7 млрд,  за незакуплений, але передбачений контрактом, газ у 2012 році.

Експерт Богдан Соколовський вважає, що цей рахунок став реакцією на підписання 24 січня в Давосі угоди між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях. 

У грудні "Нафтогаз" заплатив "Газпрому" 618 млн грн за газ.  Зараз Україна також закуповує газ у Німеччини за реверсною схемою на $100 дешевше, ніж у російського "Газпрому". У зв'язку з цим заплановано нарощувати обсяги реверсних постачань газу у Європи.