З початку антитерористичної операції на Донбасі в результаті російської агресії загинули 495 жінок. Про це заявила уповноважений президента із мирного врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко під час відкритих дебатів Ради Безпеки ООН на тему «Жінки. Мир.Безпека».
«Від початку російської військової агресії на Донбасі загинуло 2130 військовослужбовців Збройних сил України, серед яких дві жінки. Вони захищали свою Батьківщину від агресора. Через війну 1937 дітей стали сиротами. Вдовами залишились 1213 жінок, а 1975 жінок втратили своїх синів. Іще 142 жінки чекають на звільнення із полону ОРДЛО свої рідних», – повідомила Ірина Геращенко.
Вона поінформувала, що за даними Служби ,езпеки України у полон бойовиків ОРДЛО протягом двох років російської агресії було взято 238 жінок. На даний момент 233 жінки було знайдено та звільнено зусиллями українських уповноважених органів, проте п’ять жінок наразі перебувають у полоні.
За даними правозахисників кожна четверта особа, яка перебувала в ув’язненні у проросійських бойовиків, піддавалася ґендерно-обумовленому насильству або стала свідком такого насильства.
Відтак Ірина Геращенко закликала включити в сферу діяльності відповідних мандатів ООН проблеми сексуального насильства в ході спровокованого Росією збройного конфлікту на сході України.
Разом з тим вона розповіла, що російська агресія сприяла більш активному залученню жінок до служби в армії.
«Наразі у Збройних силах України проходять службу 19 892 жінки (2 458 офіцерів, 17 044 сержантів та солдатів). Із них – 266 були мобілізовані до лав Збройних сил», – повідомила Геращенко.
За її словами, протягом поточного року було вжито низку спеціальних заходів для інтеграції гендерної проблематики в реформи, що проводяться в секторі безпеки: «Ці заходи, хоча і знаходяться на початковій стадії, вже принесли перші результати на шляху до трансформації у військових структурах і військової культурі».
Так, цьогоріч було суттєво розширено перелік спеціальностей, які дозволяється опановувати жінкам-військовослужбовцям, в тому числі й бойових професій.
«У подальшому вбачається необхідним введення посад гендерних радників в збройних силах. Плануються більш широкі законодавчі зміни для усунення бар’єрів і забезпечення рівного представництва жінок у збройних силах, а також щодо посилення парламентського контролю у сфері національної безпеки та оборони», – повідомила Геращенко.