За чотири роки українці стали лояльнішими до проституції та абортів

В Україні суттєво посилилися консервативні погляди щодо ЛГБТ, мігрантів та права на зброю

15:20, 8 вересня 2016

За чотири роки українці стали лояльнішими до абортів, проституції та показу еротики на телебаченні. Про це свідчать результати опитування соціологічної компанії RATING Pro.

Згідно з даними соціологів, загалом в Україні із 2012 по 2016 роки посилилися консервативні погляди – збільшилася кількість тих, які виступають проти вільного продажу зброї, одностатевих відносин, легалізації легких наркотиків та працевлаштування в країні мігрантів.

Для збільшення клікніть на зображення

За вільний продаж зброї в Україні у 2016 році виступають 11% респондентів, проти – 69%.

Підтримка цієї ідеї залежить від освіти (люди з вищою освітою більш ліберальні), віку (серед молодших більша підтримка), доходів (чим вищі доходи, тим більша підтримка) та статі (серед чоловіків значно більше осіб, які підтримують продаж зброї). У порівнянні з 2012 роком кількість противників вільного продажу зброї збільшилася на 9%.

Для збільшення клікніть на зображення

За чотири роки збільшилася також кількість людей, які нетерпиміше ставляться до мігрантів. Зараз 39% опитаних вважають, що мігрантам з інших країн потрібно повністю заборонити працювати в Україні, хоча у 2012 році таку ідею підтримували 27% українців.

Погіршення ставлення до мігрантів помітне по всіх соціально-демографічних групах, окрім молоді, а також жителів Донбасу та західних областей.

Для збільшення клікніть на зображення

Одним з небагатьох питань, до якого українці зараз ставляться трішки ліберальніше, ніж у 2012 року, є підтримка абортів. Повністю заборонити аборти хочуть 25% респондентів, натомість 31% українців вважають, що їх не потрібно обмежувати чи забороняти.

Найбільше заборону абортів підтримують мешканці сіл, а також люди з нижчим рівнем освіти. Жінки більш ліберально налаштовані щодо абортів, аніж чоловіки. За регіональним поділом найбільш негативне ставлення до абортів є у західних областях, особливо в Галичині, де більше половини населення виступає за повну заборону абортів.

Для збільшення клікніть на зображення

Лише 3% українців вважають, що в Україні потрібно легалізувати легкі наркотики. Ще 10% згодні на суттєве обмеження, але без заборони, хоча абсолютна більшість респондентів (85%) виступає за їх повну заборону.

Рівень підтримки легалізації легких наркотиків знизився серед жінок, людей старшого віку, респондентів із нижчим рівнем освіти, а також – серед мешканців міст.

Для збільшення клікніть на зображення

Менш радикально українці ставляться до появи на телебаченні еротики. Так, 15% респондентів вважають, що не потрібно обмежувати трансляцію фільмів еротичного характеру, ще 32% думають, що такі фільми потрібно суттєво обмежити, але не забороняти. Втім, майже половина опитаних (46%) виступає за повну заборону еротики на ТБ.

Більш ліберальними в цьому питанні є чоловіки, люди молодшого і середнього віку, а також респонденти з вищим рівнем освіти та мешканці сіл. Меншу лояльність демонструють жінки та люди з початкової освітою.

Для збільшення клікніть на зображення

Трішки збільшилася і кількість українців, які не вважають, що проституцію потрібно обмежувати.

Так, 12% опитаних соціологами вважають, що проституцію не потрібно обмежувати, а 21% згодні на деякі обмеження, але не на заборону. За повну заборону проституції в Україні висловилися 53% опитаних.

Порівняно із 2012-м роком мешканці сіл почали більш лояльно ставитись до проституції. Найбільш ліберальне ставлення до проституції є серед чоловіків, людей молодшого і середнього віку. Натомість серед жінок посилюється тенденція до заборони проституції.

Для збільшення клікніть на зображення

Одним з питань, які викликають найбільший спротив серед українців, є легалізація одностатевих відносин. За чотири роки кількість людей, які виступають за їх повну заборону, збільшилася на 9% і зараз становить 69%. Проти обмежень виступають 8%, а ще 15% респондентів вважають, що одностатеві відносини потрібно суттєво обмежити, але не забороняти.

У всіх соціально-демографічних групах помітне погіршення ставлення до цього питання. Загалом чим старший вік та нижчий рівень освіти респондентів, тим більше вони підтримують заборону на одностатеві відносини. Більш ліберальними є молодь, а також люди з вищим рівнем освіти та доходів.

Для збільшення клікніть на зображення

Більше чверті українців (28%) вважають, що в країні не потрібно обмежувати смертну кару (14% висловилися чітко за її повне відновлення).

Відновлення смертної кари найбільше підтримують у центральних та південних областях країни, передусім це старші люди та мешканці сіл. Також помітна чітка тенденція між рівнем доходів людини і підтримкою цієї ідеї: бідніші частіше висловлються за відновлення смертної кари.

Для збільшення клікніть на зображення

Зазначимо, що це опитування проводила соціологічна група «Рейтинг» на замовлення аналітичного центру RATING Pro. Упродовж 21-28 червня 2016 року опитали 2200 респондентів в усіх регіонах України, окрім АР Крим та непідконтрольних частин Донецької та Луганської областей. Помилка репрезентативності дослідження не перевищує 2,1%.