З палацу на вулиці Олени Степанівни у Львові, який міська рада виставила на аукціон, зникли автентичні пічки та старовинне декоративне оздоблення. З вересня 2012 року приміщення пустувало, відколи звідти виїхала жіноча консультація 3-ї лікарні. Весь цей час в ньому безчинствували мародери.
Їм, кажуть історики, було чим поживитись, адже навіть старовинна цегла – предмет колекціонування, не кажучи вже про елементи інтер'єру. У будинку були автентичні портали, пічки, старовинний паркет. На чорному ринку ціна таких речей від кількох сотень до кількох тисяч доларів.
«Над дверима були різьблені портали. Звичайно, їх позривали ті, хто розуміється на таких речах. Їх можна використати і в новому будівництві, і продати навіть закордон. Це ручна робота, вона дуже ціниться, тим паче кінця ХІХ сторіччя», – розповів краєзнавець Ігор Мельник.
Відколи консультація переїхала, місцеві намагаються обходити будинок стороною. Особливо, увечері. Кажуть, тут часто збираються підозрілі особи. «Там постійно якісь бомжі бувають. Напевно, в туалет ходять, там шприци були всякі. Мій старший син тут гуляв. Тепер я вже не дозволяю», – розповіла мешканка вулиці Олени Степанівни пані Олена.
Цікаво, що порталів, пічок та інших цінностей, які могли бути в інтер’єрі палацу, ніхто не описував і лише нещодавно споруду почали охороняти. Чому так – в управлінні комунальної власності міста нам не відповіли. Кажуть, приміщення не на їхньому балансі. А от підготувати палац на продаж раніше не могли, хоча тоді вдалося б уникнути мародерства.
«Підготувати такий об’єкт до продажу не так просто. Крім реєстрації права комунальної власності на саму споруду, ми також оформляли право власності на земельну ділянку. Ми як продавець мали мати кадастровий номер на земельну ділянку, а це передбачало розробку технічної документації, прийняття відповідних ухвал сесії і так далі. Відповідно, процес затягнувся», – пояснила начальник управління комунального майна міста Інна Свистун.
Палац піде з молотка 6 лютого, якщо будуть охочі його купити. За умовами продажу, новий власник має не тільки зберегти, але й відновити пам’ятку архітектури. Будівля є пам’яткою архітектури ХІХ століття.
«Це був один із перших будинків на цій вулиці. Збудований він в стилі історизму. Тут змішані багато стилів. Є елементи класицизму, бароко, ренесансу. Будинок будували як віллу для сім’ї заможного залізничника Кароля Кусніша. Він працював ще на австрійській залізниці, потім на польській. Його родина володіла цим будинком до 1939 року, а потім він був націоналізований», – розповів Ігор Мельник.