За дві доби у Чехії заарештували вісьмох чиновників

17:45, 15 червня 2013

Поліція Чеської Республіки протягом двох останніх діб заарештувала вісьмох чиновників. Їх підозрюють у зловживанні службовим становищем і корупції. Серед заарештованих – керівник адміністрації прем'єр-міністра Чехії Яна Надева, керівник апарату уряду Любомир Поул, два генерали – нинішній і колишній керівники військової розвідки, а також ряд відомих політиків-депутатів парламенту.

Яну Надеву, серед іншого, звинувачують в тому, що за її наказом військова розвідка стежила за Радкой Нечасовою - дружиною прем'єр-міністра Петра Нечаса. Нечас нещодавно повідомив, що розлучається з дружиною. Бульварні ЗМІ приписують йому роман з Яною Надевою.

За повідомленням поліції, протягом останніх двох днів при обшуку приміщень та службових приміщень згаданих осіб були вилучені в перерахунку понад 6 мільйонів євро готівкою і кілька десятків кілограмів золотих виробів.

Вперше в історії Чехії обшуки проводилися безпосередньо в приміщеннях міністерства оборони, міністерства фінансів, мерії Праги, а також у Комерційному банку Чехії.

Оприлюднені факти активізували дії політичної опозиції, яка закликала прем'єра, голову найсильнішої провладної правої Цивільно-демократичної партії Петра Нечаса подати у відставку. Нечас, який всупереч обставинам не втратив підтримки як однопартійців, так і другої провладної партії ТОР 09, відмовився складати свої повноваження. Він заявив, що потрібно спочатку детально вивчити справу. Разом з тим Нечас не виключає в діях поліції політичної мотивації.

Лідер опозиції, голова Соціально-демократичної партії Богуслав Соботка звернувся до голови нижньої палати парламенту Чехії Божени Нємцової з вимогою провести голосування про недовіру уряду. Соціальні демократи, а також комуністи вимагають розпуску нижньої палати і проведення дострокових виборів.

Очікується, що голосування про недовіру уряду Петра Нечаса відбудеться у вівторок, 18 червня.

У зв'язку з кризовою ситуацією в п'ятницю президент Чехії Мілош Земан провів зустрічі з Петром Нечасом і лідером соціальних демократів Богуславом Соботкою.

Чеська поліція, зокрема її відділ боротьби з організованою злочинністю, займалася розслідуванням цієї справи більше півтора року.

У разі підтвердження звинувачень, заарештованим загрожує від 1 до 5 років ув'язнення.

Стало відомо, чому при обшуках, які проводяться на території Чехії, була задіяна австрійська поліція. Виявилося, що до Праги приїхали не тільки поліцейські з Австрії, але і спеціально навчені собаки. Ці собаки уміють знаходити заховані гроші. У розпорядженні чеської поліції на даний момент є тільки собаки, які можуть знайти наркотики та вибухівку. Австрійські поліцейські і собаки, наприклад, шукали гроші на віллі лобіста Іво Ріттіга. Згідно з законом, іноземна поліція може брати участь тільки в акціях із затримання злочинців на прикордонній території. Однак "асистувати" чеській поліції за законом можна в будь-яких містах. Це і роблять австрійські фахівці в Празі.