За гімн Закарпаття проголосували депутати Балоги та Януковича

15:14, 24 грудня 2009

Текст гімну Закарпаття прийняла депутатська більшість Закарпатської облради, до якої входить блок «Наша Україна» (на сьогодні це члени партії «Єдиний центр»), Партія Регіонів, Батьківщина (після виборів обласної ради частина 14 депутатів, які пройшли за списками БЮТ не увійшла до фракції і створили окрему фракцію Батьківщина). Проти проголосувало тільки п’ятеро присутніх від блоку «Нашої України». Частина депутатів утрималася, а депутати фракції БЮТ попередньо вийшли із залу і не голосували.

Депутат Володимир Піпаш, депутат облради, який проголосував «проти», переконаний, що мета такого депутатського рішення — пошантажувати Київ і показати, що ми маємо своє князівство. «У нерозривному зв’язку з цим — наміри внести зміни до Конституції про самоврядність Закарпаття, – зазначив В.Піпаш.— Скільки русинів на Закарпатті—1%. Угорців і то 12% - можна було обрати текст з Ш.Петефі. Абсолютно абсурдне рішення політичного рівня. Крім відомого клану в області виграє звичайно Росія, якій вигідне будь-яке послаблення України».

Наразі керівництво облради від коментарів утримується. Висловився голова Закарпатської ОДА Олег Гаваші: «В умовах конкурсу на кращий гімн області чітко записано: "Метою конкурсу є відбір для затвердження обласною радою гімну Закарпаття, який відображає історію краю, духовні устремління закарпатців, їх прагнення жити в незалежній Українській державі та має високу мистецьку форму". Ці критерії не дотримані у прийнятому депутатами варіанті. На превеликий жаль, і в нашій обласній раді є невелика група депутатів, які думають, що граються у велику політику. Насправді ж кидають неприємну тінь на всіх закарпатців».

Депутат Закарпатської обласної ради Андрій Шекета, один із засновників "Батьківщини молодої", прокоментував ситуацію так: " При внесенні цього питання до порядку денного я взагалі не думав, що запропонований текст може всерйоз кимось розглядатися. Але ми бачимо, що рішення ніби прийнято. Кажу "ніби", тому що на той час в залі не було такої кількості депутатів, яка зазначалась системою "Віче", за годину до прийняття цього рішення деякими депутатами і мною особисто піднімалось питання про те, що депутати не голосують у відповідності до регламенту – особисто, а за них це роблять інші люди, які навіть не є депутатами, а просто використовують картки для голосування. Тобто, легітимність всіх рішень, прийнятих на цій сесії, в тому числі і затвердження гімну, є під великим знаком запитання. Але якщо говорити виключно про це скандальне рішення щодо гімну, то воно є апріорі політичним, до того ж воно абсолютно не несе користі для Закарпаття…" "…Я не впевнений," - заявляє Андрій Шекета, - "що люди, які голосували "за" при розгляді чергового "русинського" питання хоч колись в житті бачили книжку з етнології, розбираються в питаннях етносів і націй, і свідомо приймали таке політичне рішення."

Конфліктна ситуація навколо українсько-русинського питання на сесії облради виникла ще 27 лютого цього року, коли обирали прапор області. Тоді 74 із 80 присутніх депутатів висловилися за «синьо-жовтий» стяг із зображенням герба Закарпаття. Проти висловлювався тільки голова Народної ради русинів, депутат Євген Жупан, наполягаючи на варіанті триколору – синьо-біло-червоному. Пропозиція русинів підтримки не знайшла.