За лаштунками скандалу

У львівській Опері виник конфлікт через концерт для дітей воїнів АТО

16:27, 26 квітня 2016

У Львівському театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької виник гучний конфлікт через проведення у театрі благодійної акції для дітей бійців, які загинули в зоні АТО. Директор львівської Опери Тадей Едер відмовив у проведенні цієї благодійної акції, повідомило польське видання Wschodnik.pl із посиланням на диригента театру, одного з організаторів проекту Мирона Юсиповича.

ZAXID.NET звернувся до Мирона Юсиповича, щоб з’ясувати докладніше, що саме відбулося у Львівській опері.

Два роки тому польське агентство IVA-ART підписало контракт про співпрацю із Львівським оперним театром. «Проекти, які запропонував театр, були надто громіздкими. Я запропонував проект «Vivat, оперета», який йде і на сцені театру. Ми об’їздили усю Польщу. Мали 90 концертів. Усі вони проходили під патронатом посла України у Польщі Андрія Дещиці. Патронами також виступили мери польських міст та мер Львова Андрій Садовий», - розповів Мирон Юсипович.

Він повідомив, що частину коштів було вирішено передати дітям загиблих чи поранених бійців АТО. Артисти передали частину своїх гонорарів, а представники польської сторони - частину від зборів. Загалом сума складала близько €10 тис.

«Хотіли ті гроші вручити безпосередньо дітям у театрі, потім запросити їх на концерт, показати, власне, ту програму, з якою ми гастролювали у Польщі. Я звернувся до Тадея Едера і він сказав, що це потрібно оплатити. Потім, коли до нього звернулись польські колеги, він назвав суму у ₴30 тис», - зазначив Юсипович.

Він наголошує на тому, що про орендну плату не може йтися взагалі, адже концерт є проектом театру і театр отримав частину коштів, зароблених під час гастролей. За словами диригента, вони складають приблизно €12-15 тис.

Юсипович так само наголосив, що у театрі несхвально поставилися до проекту, «проте тепер це питання перейшло із площини творчої у площину етичну та політичну».

Директор Львівського оперного театру Тадей Едер вважає, що перед тим, як оголошувати про цю подію та звертатися до нього з листом від ЛМР потрібно було узгодити із ним усі деталі. «Чому, коли приймалися рішення по цьому заходу, не запросили представника від театру? Чому нам не повідомили, що саме має відбуватися у Дзеркальному залі? Скільки буде людей? Будуть тільки діти чи їх родичі так само? Якщо йдеться про сто осіб, то ми їх переведемо до глядацької залі, а на решту 900 місць продаватимемо квитки. Але тоді я маю вирішити, яку саме виставу поставити, щоб отримати певні кошти».

Тадей Едер вважає, що у випадку, якщо ЛМР надсилає листа із переліком тих, хто має виступати, такий захід можна розглядати, як державний. «Якщо йдеться про державний захід, який організовує мерія, то має тоді бути узгоджена оренда. Держава проводить у нас багато різноманітних заходів. Існує узгоджена сума оренди, яку вона нам за це сплачує – ₴30 тис. Це мінімальна оренда», - вважає Едер.

«У листі йшлося про 26 червня. То неділя. У мене заплановано дві вистави. Я маю їх скасувати?», - запитує він. Директор театру обурений, що до нього не прийшли організатори. «Юсипович до мене не приходив. Він зі мною взагалі багато років не розмовляє», - наголосив він. Також Едер зазначив, що проект відбувається у рамках театрального обміну, без який «театр є мертвим», але жодних матеріальних зисків театр від цього проекту не має. 

Загалом обидва співрозмовники були емоційними та багато говорили про амбіції та заздрість. Обидва вважають, що ситуація є етичною та зачіпає багато чинників, окрім просто театральних гастролей чи доброчинності.

Крім того цей конфлікт, який уже вийшов далеко за межі театру, кидає на нього тінь. Це, зокрема, зазначила ZAXID.NET і завідувач літературної частини Надія Труш. «Якби я прочитала повідомлення, що директор театру не хоче допомагати сім’ям воїнів АТО, я би теж дуже обурилась. Але у цих повідомленнях ніде не зазначено, що театр весь час передає кошти на АТО. Ми перераховуємо гроші регулярно на різні потреби. Крім того ми весь час запрошуємо учасників АТО до театру безоплатно. Ми не стоїмо осторонь подій. Мені це болить, бо тінь впала на весь театр».

Як би не вирішився конфлікт у Львівській опері, організатори проекту обіцяють не забути про дітей. Представник артистичної агенції Iva-art Яцек Радольський приїхав до Львова саме заради цього. Відзначити дітей бійців АТО мають 27 квітня у великій сесійній залі Львівської міськраді.