За події під Іловайськом відповідальні Гелетей і Муженко, – слідча комісія

16:30, 20 жовтня 2014

Відповідальність за події під Іловайськом Донецької області, які призвели до трагічної загибелі багатьох українських бійців, мають понести екс-міністр оборони Валерій Гелетей і начальник Генерального штабу Віктор Муженко. Про це у понеділок, 20 жовтня, заявив голова тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради щодо Іловайська, народний депутат Андрій Сенченко, передає Інтерфакс.

В тексті попереднього звіту ТСК сказано, що в основі причин, які призвели до Іловайскої трагедії, лежать фундаментальні проблеми в організації оборони країни.

«Помилкові кадрові рішення істотно ускладнили ситуацію, а неадекватні дії міністра оборони Гелетея і начальника Генштабу – головнокомандувача ЗСУ Муженка призвели до Іловайської трагедії», – сказано в звіті.

Як йдеться у повідомленні, комісія дійшла висновку, що міністр оборони мав можливість вплинути на вирішення ситуації в Іловайську, оскільки ще 23 серпня володів інформацією про небезпеку в місті, однак бажання взяти участь у військовому параді в Києві й «отримати чергову зірку» переважило.

Згідно з висновками комісії, на всіх етапах подій, пов'язаних з цією трагедією, ці керівники демонстрували нездатність організувати оборону країни.

Крім того в комісії вважають, що також незадовільно організовано роботу Генерального штабу з управління Збройними силами.

У своїх висновках комісія також вказує на проблеми з несвоєчасним фінансуванням потреб армії.

Члени комісії зазначили, що не була організована належним чином оборона країни, як система політичних, економічних, соціальних, військових, інформаційних, правових, організаційних та інших заходів щодо захисту держави в умовах збройної агресії.

Ще однією стратегічною помилкою парламентська ТСК назвала не введення необхідного на той момент воєнного стану.

«Відсутність єдиного центру організації оборони призвела до нерозуміння стратегічного задуму агресора на кожному етапі. А не введення воєнного стану призвело до дезорганізації управління військовими діями, що в значній мірі спровокувало Іловайськ події», – сказано в звіті.

На думку членів комісії, рівень координації дії силових структур, навіть для умов АТО, був і залишається незадовільним.

 «У Генеральному штабі, який формально не був штабом АТО, належним чином не мав налагоджений збір, систематизацію та аналіз розвідданих, які були в розпорядженні різних відомств», – зазначено в звіті.

У документі також наголошується, що пропозиції керівників секторів оборони, як правило, «не сприймалися».

Крім того, в документі сказано, що будь-які доповіді із зони бойових дій про реальну ситуацію в секторах оборони, які «не відповідали переможним настроям міністра Гелетея і начальника Генерального штабу Муженка», викликали повне несприйняття і відповідну агресію аж до звинувачень у боягузтві з загрозою кримінального переслідування.

За даними, отриманими комісією під час розслідування, навіть в тих випадках, коли керівники секторів отримували чітку задачу, її виконання не підкріплювалося необхідними ресурсами.

Прийняті в штабі АТО рішення «Про проведення військової операції з розгрому основних сил НВФ в місті Іловайську і взяття його під контроль» не базувалося на перевірених розвідданих, і не було забезпечено необхідними силами і засобами, наголошується в звіті ТСК Верховної Ради.

«В результаті виконання поставленого завдання було практично повністю покладено на добровольчий батальйон спеціального призначення МВС, який має міліцейські функції і озброєний неадекватно поставленому завданню», – йдеться в звіті.

Операція планувалася генералом Хомчаком, а затверджувалася начальником Генштабу Муженком, йдеться у висновках.

Проміжний звіт ТСК щодо Іловайська підписали 8 з 11 членів комісії. Не поставили свій підпис під звітом двоє депутатів-регіоналів і депутат від партії УДАР.

Як повідомляв ZAXID.NET, за інформацією ТСК, в Іловайську загинули близько тисячі українських бійців.