За профільною школою майбутнє освіти

Що таке профільна школа та для чого вона Україні?

11:54, 20 грудня 2021

Я часто чую про проблеми в українських школах. Ці питання мають не поодинокий, а системний характер. В Україні, на жаль, застосовуються застарілі методики навчання, а рівень освіти не відповідає потребам сучасних учнів. Багато українських шкіл мали низький рівень обладнання класних кімнат і природничих кабінетів, забезпечення інтернетом і комп’ютерною технікою. Батьки сьогодні часто обирають домашню освіту або шукають альтернативи для підлітків за кордоном.

Одним з моїх основних завдань є впровадження профільної школи в Україні. Яка концепція школи? Вона складається з 12 класів. Чому потрібно вчитися аж 12 років? Варто зазначити, що у розвинутих країнах Великої вісімки фактично всюди освіта триває 12 років.

Також Нобелівські лауреати Джошуа Енгріст та Гвідо Імбенс обґрунтували необхідність 12-річного навчання за допомогою природного експерименту. Дослідники порівнювали людей, які народилися в першому кварталі року і зазвичай вчилися менше, ніж ті, хто народився в четвертому кварталі. У підсумку вплив додаткового року навчання на заробіток становив 9%. Цей ефект був навіть сильнішим, ніж загальний зв'язок між освітою та доходом, який складав до семи відсотків. Довша шкільна освіта дозволяє людям зробити усвідомлений вибір та розпізнати своє покликання за останні шкільні роки.

Реформа профільної школи є складовою «Нової української школи» (НУШ). Це відповідь на усвідомлений запит суспільства на якісну й доступну освіту. Це про «розумну школу»; школу, яка готує до життя.

Львівська – одна з перших областей, які впроваджують пілотний проєкт у профільній школі. Ми разом з головою департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олегом Паскою ініціювали реформування моделі старшої школи. Я часто спілкуюся з вчителями, управлінцями у сфері освіти. Я бачу, що багато з них готові впроваджувати нові методики та способи навчання. Але постає питання, як це зробити?

Складові частини та переваги Нової української школи

З чого складається реформа Нової української школи? Вона ділить усі школи на початкові (1-4 класи), середні – гімназії (5-9 класи) та старші – ліцеї (10-12 класи). Учні навчатимуться у потужних, спроможних та ресурсозабезпечених школах. Відповідно це позитивно повпливає на якість освітнього процесу, адже учні отримуватимуть нові знання та компетенції у кращому освітньому середовищі.

Дослідження PISA показують, що українські учні відстають у знаннях від однолітків з інших країн Європи. Нова українська школа приділяє увагу розвитку кожної окремої особистості. Якщо дитина схильна до мистецтва, нехай займається ним, хоче бути економістом – для неї створені всі умови.

За концепцією НУШ, школи зможуть додавати зміни до навчальних планів та програм, що збільшуватиме автономію школи. Учні з особливими освітніми потребами вчитимуться разом із однолітками, тобто створюватимуться умови для інклюзивної освіти. Також будуть оновлені простори класів. Будуть застосовуватися мобільні парти, розвивальні та дидактичні ігри, карти тощо. І одне з найголовніших – у школі навчатимуть критичного мислення, заохочуватимуть висловлювати власну думку та бути відповідальним громадянином. Всі ці навички діти зможуть застосовувати під час командної роботи, будуть формувати довірчі стосунки та власне бачення розв’язання складних ситуацій.

Контролюється й психоемоційний стан дитини. Виставлення оцінок відходить на другий план, так само як і зазубрювання інформації. На перший план стають професійні компетенції людини. Ринок праці змінюється, старі професії зникають, а нові з’являються і дитина повинна бути готовою до таких змін.

Як буде формуватися профільна школа?

Ліцеї, тобто старші класи НУШ будуть двох видів спрямування: професійного або академічного. У кожному ліцеї буде один або декілька (2-5) профілів. У складі ліцею має бути не менше двох 10-х класів, у кожному з яких від 5 до 30 учнів. Для шкіл із віддалених частин громади обов’язково забезпечують довезення дітей або організовують пансіони – гуртожитки, в яких школярі проживатимуть під час навчання.

Учень зможе обирати профіль навчання. Наприклад, це може бути гуманітарний, математичний, мистецький, спортивний напрям. Такий підхід підвищує зацікавленість та мотивацію до навчання. Я переконана, що за профільною школою майбутнє освіти.

Як змінюється старша школа?

Профільна школа дозволяє ще під час здобуття середньої освіти отримувати знання та компетенції для майбутнього працевлаштування. Учневі не потрібно буде вивчати 17-20 предметів, як це є зараз, а лише близько 12. Учень зможе обирати частину предметів, які є цікавими конкретно йому. У ліцеї професійного спрямування учень зможе отримати певну кваліфікацію. В академічному – підготуватися до вступу у заклад вищої освіти. Ця модель буде дозволяти зменшити прірву між закладами середньої та вищої освіти. Перехід буде поступовим та зрозумілим для випускників шкіл. Батькам випускників більше не треба буде витрачати величезні гроші на репетиторів до ЗНО. Кожен учень зможе підготуватися до складення ЗНО в ліцеї, тобто без репетитора.

Підсумовуючи все, профільна школа – спосіб модернізації середньої освіти в Україні. Ця школа створює рівні можливості для учнів, заохочує їх розвивати свої таланти та здобувати навички для дорослого життя. Вона зменшує навантаження на старшокласників, дозволяє їм обирати частину навчальних предметів. До ЗНО учні готуються у старших класах, а перехід до університетів відбувається легким та зрозумілим способом.